ULUSAL TARİHİMİZ ONURUMUZDUR!

 • Ertan URUNGA

  Ertan URUNGA Yazı Arşivi
  30 Ekim 2019 /   15248 Okunma

  ULUSAL TARİHİMİZ ONURUMUZDUR!

   Hep biliyoruz ki Türk ulusunun yakın tarihi, başımızı göğe erdiren ve her yıl kıvançla andığımız büyük utkularla doludur ve bunlar ulusal onurumuzdur.

   

  Ne var ki geçmişte, ülkemizi istila eden emperyalist devletlere karşı başlattığı görkemli bir Kurtuluş savaşı sonunda, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran yüce önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK ile silah arkadaşlarının ve hatta dünyanın imrenerek izlediği devrimlerinin; tarih bilincinden yoksun kimi şer odaklarınca -ihanete varan iftira ve yalanlarla- küçük düşürülerek, değersizleştirilmek istendiği hemen her gün üzüntü ve esefle izlenmektedir.

   

  Bu durum karşısında, tarihsel gerçekleri kişisel çıkarları için çarpıtmaya kalkışanların yalanlarını hiç bıkıp usanmadan dile getirerek, toplumu doğru bilgilendirmenin de Türk aydınlarının başat görevi olduğuna kuşku yoktur.

   

  İşte Sayın (E) Alb. Osman ARAS da 21.10.2019 tarihinde Prof. Dr. Ahmet SALTIK’ın Internet sitesinde (www.ahmetsaltik.net) yayınlanan “19 EKİM 1922’DEN GÜNÜMÜZE” başlıklı özlü yazısında kendisine düşeni yapmış ve dönemin en büyük emperyalist devleti İngiltere’nin tarihi kadar ulusal tarihimiz açısından da önem taşıyan gerçekleri kısaca dile getirmiştir.

   

  Tarihten Bir Kesit

  Biz de sözü daha fazla uzatmadan, sayın ARAS’ın 19.10.1922 tarihinde İngiliz Parlamentosunda yaşanan olayları anlatan bu yazısının, tarihi çarpıtmaya çalışan aymazlara ibret olması dileğiyle, aşağıda aynen paylaşıyoruz.


  “19 EKİM 1922’DEN GÜNÜMÜZE

   

  19 Ekim 1922: “AZILI TÜRK DÜŞMANI” İNGİLİZ BAŞBAKANI LLOYD GEORGE, TBMM ORDULARININ BAŞKOMUTANI GAZİ MAREŞAL M. KEMAL PAŞA’YI “DÂHİ” OLARAK TANIMLAYIP, GÖREVİNDEN İSTİFA ETTİ….

                                                                                                                                 Birinci Dünya Savaşı yenilgisinin ardından parçalanan Osmanlı devletinin toprakları üzerindeki “emperyal emellerini” gerçekleştirmek için; Yunan işgaline her türlü desteği sağlayan (Büyük Britanya Birleşik Krallığının) İngiliz Başbakanı Lloyd George’un siyasal kariyeri, Yunan Ordusu’nun 30 Ağustos 1922 günü Dumlupınar’daki “Başkomutan Meydan Muharebesinde” bozguna uğraması üzerine, hüsrana uğrayarak 19 Ekim 1922’de görevinden istifası ile sona ermiştir.

  Lloyd George (1863-1945) istifa gerekçesini şu sözlerle açıklamıştır: “Arkadaşlar, Yüz yıllar nâdiren dâhi yetiştirir…Şu talihsizliğimize bakın ki; O büyük dâhi, çağımızda Türk Ulusu’na nasip oldu ve bizim karşımıza çıktı… M. Kemâl’in dehâsına karşı elimden ne gelebilirdi ?” (KAYNAKÇALI ATATÜRK GÜNLÜĞÜ, Prof.Dr. Utkan Kocatürk, 1988-İŞ Bnk. yay. no 294)

  DÜŞMANLARININ BİLE TAKDİRİNİ / HAYRANLIĞINI KAZANAN GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN; DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTARDIĞI AZİZ VATANIMIZDA YAŞADIĞI HALDE…HİÇ SIKILIP / UTANMAKSIZIN… O’NA DİL UZATABİLEN (GAFLET – DALALET – İHANETİ) MİLLETÇE TEL’İN EDİYORUZ !..

   

  Ebedî Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü her zaman rahmetle, hürmetle, minnetle anıyoruz… MEKÂNI CENNET OLSUN”

   

  Değerli dostlar, sevgili Atamızın “En Büyük Eserim” dediği Cumhuriyetimizin 96. Yıldönümünü her zamankinden daha büyük bir katılımla kutlamak,  başta yüce önderimiz ATATÜRK olmak üzere ulusal kahramanlarımızı ve aziz şehitlerimizi şükranla anmak ve korumaya ant içtiğimiz emanetine de her koşulda sahip çıktığımızı dosta düşmana bir kez daha göstermek için şanlı bayrağımızla birlikte alanları doldurarak, vefa borcumuzu yerine getirmeye sayılı günler kalmasının sevinç ve coşkusu ile 29 EKİM Cumhuriyet Bayramınızı kutlar, esenlikler dilerim.

  YAŞASIN LAİK TÜRKİYE CUMHURİYETİ!

   

  Ertan URUNGA, (E) Askeri Yargıç                                                       e.urunga@yahoo.com.tr


Yorum Yap