Düzce'de havaların ısınmasıyla birlikte kene ısırması sonucu acil servise başvuran hasta sayısında artış yaşandığını belirten Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Erdinç Şengüldür, vatandaşları kenelere karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. Havaların ısınmasıyla birlikte artan kene ısırıklarına karşı alınabilecek önlemler hakkında bilgilendirme yapan Şengüldür, halkı bilinçlendirme gerekliliğine dikkat çekti.

Oğuz Karahan’a Yeni Görev Oğuz Karahan’a Yeni Görev

Kenelerin Yaşam Döngüsü ve Tehlikesi

Kenelerin soğuk havalarda toprak altına çekilerek yaşadıklarını belirten uzmanlar, havaların ısınmasıyla birlikte bu parazitlerin aktif hale geldiğini ifade ediyorlar. Kenelerin etraflarında bulunan canlılara tutunarak beslendiklerini ve bu şekilde insanlara geçiş yaptıklarını belirten Dr. Erdinç Şengüldür, bu süreçte dikkatli olunması gerektiğini vurguluyor.

Kenelerin Tehlikeli Alanları

Dr. Şengüldür, kenelerin yoğun olarak ormanlık alanlarda, çalılık ve çayırlık yerlerde bulunduğunu belirtiyor. Bu alanlarda yaşayan hayvanlara ve insanlara tutunarak beslenmeye çalıştıklarını ve bu yolla hastalık bulaştırabileceklerini ifade eden uzmanlar, kene maruziyetinin genellikle kırsal alanlarda yaşayan veya bu bölgelere gezi amaçlı giden kişilerde görüldüğünü aktarıyorlar.

Önlemler ve Kontrol Yöntemleri

Dr. Şengüldür, kene ısırıklarından korunmak için alınabilecek önlemleri de sıralıyor. Bu önlemler arasında, vücudu kaplayan kıyafetlerin tercih edilmesi, açık renkli giysilerin seçilmesi, böcek uzaklaştırıcı maddelerin kullanılması ve vücudun sık sık kontrol edilmesi yer alıyor. Ayrıca, çocukların da düzenli olarak kontrol edilmesi gerektiği belirtiliyor.

Kenelerle Mücadele Yöntemleri

Vücuda tutunan kenenin çıkarılması sürecinde dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Dr. Şengüldür, keneyi çıkarmadan önce sağlık kuruluşuna başvurmanın önemine değiniyor. Kenenin çıkarılmasından sonra temizlik önlemlerine dikkat edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, keneyle temas eden kişilerin belirtileri izlemesi ve gerektiğinde sağlık kuruluşuna başvurması gerektiğini ifade ediyorlar.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi için uzmandan uyarı: Keneler patlatılmamalı! Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi için uzmandan uyarı: Keneler patlatılmamalı!

Kaynak: İHA