ATSO- MATSO SEÇİMLERİ ÇETİN-SOL VE BEN

 • Nizamettin Özmen

  Nizamettin Özmen Yazı Arşivi
  14 Nisan 2018 /   589 Okunma

  ATSO- MATSO SEÇİMLERİ ÇETİN-SOL VE BEN

  ATSO- MATSO SEÇİMLERİ

  ÇETİN-SOL VE BEN

   

  Patronlar seçimini yaptı. Kim hangi siyasi grup tarafından desteklendi, kimler hangi lobilerde netin pazarlığını yaptı, hangi aday ne vaat etti, ne harcadı umurumda değil. Daha evvelde açıkça beyan ettim, Manavgat’ta Ahmet Boztaş’ın kazanmasını istedim. Benim Manavgatım’a kattığı değerler için. Hatta “her ilçeye bir Boztaş lazım” da dedim. Antalya’da ise Davut Çetin’in göreve devam etmesini istedim. Bunları yaparken de rakiplerinin kim olduğuna bakmadım. Kimseden özel beklentim yok. Memleket için iyi işler yapsınlar, koltuğun hakkını versinler yeter.

  ATSO’da son raund yapılacaktı. 12 Nisan 2018 Perşembe gününün ilk saati, yani saat 01.00 suları. Çetin ve ekibi bir adreste toplanmış, süreci kazasız belasız atlatma, kazanılan başarıyı kaptırmama derdindeydi. İş adamı İbrahim Yıldırım ile birlikteydik, kalkıp gittik. Ayların yıla döndüğü süreçte bir türlü içemediğimiz kahveyi yudumladık Davut Çetin ile. Ellerine baktım, fincanı tutarken titremiyordu. Sesi de her zamanki gibi sakin, vücut dili kendinden emin.

  “Gözün aydın, haftaya güzel bir sergi daha açıyoruz Antalya Kültür Sanat’ta” dedi. “Çok beğeneceksin.” Hani yazın bunaltıcı sabahında Manavgat yeli yalar ya tenini, işte öyle bir durum. Neymiş peki sergi?

  “Düşünen Tohum Konuşan Toprak Cumhuriyet’in Köy Enstitüleri - Aksu Köy Enstitüsü 1940-1954” nasıl ama?

  Köy Enstitüleri’nin 17 Nisan 1940’ta kurulduğunu da not düşelim ve istemediğimiz halde mevzuya siyasi açıdan bakalım.

  Malum oda ve borsa seçimleri ertelenmişti. O zaman dedik ki “buralarda iktidara yakın isimler isteniyor. İstenen tablo oluşmadı, ertelendi.” Mevzuyu Ankara’ya mahdum Gökçek mevzuuna bağlayanlar da oldu.

  Biz Antalya’ya bakalım. Davut Çetin Antalya’da “solcu” olarak biliniyor. Partisinin gençlik kollarında bile çalıştığı söyleniyor. (Ben hiç fark etmemişim o zaman.) Görevi devraldığı kişi yine bir solcu, hatta “partili” hatta “parti yöneticisi” Çetin Osman Budak. Herkes önseçimde emek harcarken listeye bodozlama dalan, bir de parti yönetiminde yer alarak parti içi muhalefet tarafından sevilmeyen isim.

  Neden ihtiyaç duydu bilmiyorum ama Çetin’in karşısına Bahar’ı aday çıkardığı dillendirildi. Tıpkı önseçim mevzuunda olduğu gibi Çetin yine hedefe kondu, içerde sıkıntı oldu.

  “Davut Çetin AKP ile anlaştı. Türel ile çalıştı” söylemleri uçuştu havada. Dilin kemiği yok 1. Türel’de bu kente ATSO’dan gelmiştir 2. Kent dinamikleri parti gözetmeden kent için bir araya gelebiliyorsa bu güzel 3.

  Beni Davut Çetin’in siyasi değil, Budak’tan devralıp başarı ile yürüttüğü kültürel projeleri ilgilendiriyor. Antalya’ya hayırlı olsun.

  Köy Enstitüleri ile ilgili proje “siyasi” anlamda Çetin’in nerde durduğunu anlatmaya yeter. Başka diyeceğim yok. Dağılabiliriz.

  Konuşma Sonu

  Bir mesaj yaz...

   


Yorum Yap