Tütüncü, aynı köşeden 2. golü attı

 • Nizamettin Özmen

  Nizamettin Özmen Yazı Arşivi
  13 Ekim 2021 /   528 Okunma

  Tütüncü, aynı köşeden 2. golü attı

  Bir kooperatif furyasıdır gidiyor. Sanki yeni bişey. En azından Tarım Kredi Kooperatifleri, Tariş, Fiskobirlik, Antbirlik gibi oluşumlar işlevini yitirirken seyredenler şimdi yeniden kooperatife sarıldı.


  Bir yandan da geçtiğimiz seçimde ‘tanzim’ darbesinden akıllanmayıp ‘market’ sistemine sarılan var. Ama bugün konumuz o değil.


  Bizim için ‘yerel’ diyorlar ya, hadi o zaman yerelden bakalım Antalya'daki kadın kooperatifleri hareketine. Birilerini üzebiliriz, birilerini kırabiliriz belki. Ama yapacak bir şey yok. Yazdıklarımızın aksini iddia eden çıkıp açıklamasını yapabilir.


  Yaklaşık 3 yıl önceydi. Zamanın Antalya Tarım Orman Bakanlığı İl Müdürü Mustafa Özen, ilçelerde kadınları örgütlemiş, kooperatifler oluşturmuş, Antalya merkezde de bir köy pazarı kurarak kadınların ürettiklerini satacakları bir sistem oturmuştu.


  Bu sistemi oluştururken de kendisine Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü destek vermişti. Kepez başında bulunan Funtastik Park içinde bir köy pazarı oluşturarak bütün ilçelerden gelen kadınları orada istihdam etmişti. Her şey çok güzeldi. Oradaydım. Tantanalı bir açılış vardı, kadınlar çok mutluydu ama pazarı yakından takip eden birisi olarak, farkında bir vatandaş olarak, bir gazeteci olarak ikinci hafta oradaki yaşanan sıkıntıları fark ettik. Sorduk; soruşturduk. Bazı ilçelerin stantları boş kalmıştı. Dikkatli bakınca bunların CHP veya İYİ Partili belediyelerin hizmet verdiği ilçe stantları olduğunu tespit ettik.


  Öğrendik ki oraya gelen kadınlara ilçe belediyeleri destek vermiş. Araç desteği bile vermişler ama bu etkinlik Kepez Belediyesi ile ortak yapılınca belediyeler kadınlardan bu desteği çekmiş. Kendi olanakları ile gelebilen gelmiş.


  Hemen akabinde yani yaklaşık 10 gün filan bir süre içinde baktık ki Büyükşehir Belediyesi bir kooperatifleşme hamlesi başlattı. Ardından ilçe belediyelerin tamamı bir kooperatifleşme hareketi başlattı filan. Tabii ben bir vatandaş olarak, ‘farkında’ bir vatandaş olarak bu projeden memnunum. Özellikle evde oturan kadınların hem bir işe yaradığını hem kazanabildiğini görmesi açısından hem de ürettiklerinin ekonomiye kazandırılması açısından önemliydi.


  Bu arada Mustafa Özen’in de tayini İzmir’e çıkınca, ilk haftadan itibaren proje tamamen belediyenin kontrolüne geçmişti.


  Şimdi bu hikayeyi niye anlattık?


  Geçtiğimiz hafta Kepez Belediyesi’nin Dokumapark'ta düzenlediği Kadın Kooperatifleri Festivali vardı. Şimdi bu festivale Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'nün verdiği önemi biliyoruz. Hatta yakın çevremizde arkadaşlar çok fazla ilgi gösterdiğini filan da söylediler ama onlar bu ayrıntıyı bilmiyorlardı.


  Kadınları kooperatif üzerinden ayrıştırmaya çalışanlar, ‘emek’te bölücülük yapmaya çalışanlar, proje taklidi ile günü kurtarmaya çalışan, tabanına şirin görünmeye çalışanlar Hakan Tütüncü'den bir gol daha yedi. Hem de aynı köşeden.


  Neydi bu?


  Hakan Tütüncü, siyasi parti ayrımı yapmadan her zaman yaptığı gibi bütün kadınları Dokumapark'ta buluşturdu. İYİ Parti'nin kurduğu Güneşin Kadınları Kooperatifi de var, AKP’li kadınlar da var, CHP’li kadınlar da var.


  Bu güzel bişey, insanın hoşuna gidiyor. Asıl güzel olan ne biliyor musunuz?


  Bir şeyleri yapmak, iyi niyetle yapmak lazım. Taklit etmek, “O yaptı, ben de yapayım” demek ya da yapana balta vurmaya çalışmak olmuyor.


  Bizde bir laf vardır “taklit aslını yaşatır” diye.  


Yorum Yap