Emekli kira ve yakacak yardımı bekliyor..

 • İbrahim Akkaya

  İbrahim Akkaya Yazı Arşivi
  16 Temmuz 2019 /   544 Okunma

  Emekli kira ve yakacak yardımı bekliyor..

  Ekonomik kriz, toplumun tüm kesimlerini olduğu gibi emeklileri de perişan ediyor..

  Sadaka gibi maaşla geçinmeye çalışan emekliler, Temmuz ayında maaşlarına yapılan yüzde 5-yüzde 6 gibi komik artışa isyan ediyor..

  İnsanca yaşamalarına olanak sağlayacak düzenlemeler yapılmasını istiyor..

  Giderek ağırlaşan hayat koşullarında üyelerini rahatlatacak önlemleri görüşmek üzere toplanan Türkiye Emekliler Derneği(TÜED)Başkanlar Kurulu, emeklilere kira ve yakacak yardımı adı altında ek bir ödeme yapılması talebini ortaya attı..

  Antalya ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanından Başkent Ankara’ya gelen 108 Türkiye Emekliler Derneği(TÜED)şube başkanları, üyeleri emeklilerin sorunlarını masaya yatırdı..

  TÜED Şube başkanları, 2019 yılının ilk 6 aylık enflasyon oranına göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerin maaşlarına yüzde 5.01 gibi, memur emeklilerinin maaşlarına ise yüzde 6.01 gibi asla kabul edilemez oranda zam yapılmasının sıkıntıların aşılmasına pozitif katkı sağlayamayacağı görüşünde birleştiler.

  Emekli derneklerinin başkanları, kendi bölgelerinde yaşanan ekonomik darboğazlardan örnekler vererek, emeklilerin hayatını bir nebze olsun kolaylaştıracak düzenlemelerin ivedi olarak yapılması gerektiğini ifade ettiler..

  Türkiye Emekliler Derneği(TÜED)’in 108 şube başkanının Ankara zirvesinde alınan kararlar, kamuoyuna şöyle duyuruldu :

  “Haziran ayının son haftasında ve temmuz ayında elektriğe, çaya, şekere ve birçok maddeye yapılan yüzde 15 zam, emekli aylıklarına yapılan artışın üç katıdır. Böyle bir artış sistemiyle emeklilerimizin aylıkları küçülmeye devam edecektir. Enflasyon nedeniyle aylıklarda oluşan kaybın telafisi için seyyanen zam yapılmalı, emeklilerimize refahtan pay verilmelidir”

  ‘Artık bıçak kemiğe dayandı’ diyen Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu, bayram ikramiyelerinin de Tüketici Fiyatları Endeksi’ne(TÜFE)oranında artırılmasını talep ediyor..

  Antalya’da temel ihtiyaçların yanında ev kiralarına yapılan zamlar, emeklilerin elini kolunu bağlamış durumda..

  Emeklilerin büyük bölümünün evi sahibi olmadığını, aylıklarının büyük bir bölümünü ev kirasına ayırmak zorunda bulunduklarını vurgulayan Başkanlar Kurulu AKP hükümetinden şu taleplerde bulunuyor:

  “Kira fiyatlarındaki artış ve ısınma giderlerinin yükselmesi, emeklilerimizin hane halkı tüketim harcamalarını yükseltmekte ve bu harcamalar bin lira aylık alan bir emeklinin gelirinin yaklaşık yüzde 60’ına denk gelmektedir. Emeklilerimizin bilhassa kış aylarında yakıt ve kira desteğine ihtiyaç duyduğu açıkça ortadadır. Hükümetten talebimiz, zorlu kış koşullarında geçimlerine katkı sağlayacak şekilde emeklilere ‘kira ve yakacak yardımı’ adı altında ek bir ödemenin yapılmasıdır”

  Antalya, ‘Emekli Kenti’ olarak biliniyor..

  Ancak ağırlaşan hayat koşulları yüzünden hayatlarının son döneminde huzur içinde yaşamak için Antalya’yı seçen emekliler, çarşıya, pazara gidemez oldu, en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz duruma düştükleri için de yeni arayışlar içine girdiler..

  Acı ama gerçek ‘Emekli Dostu Kent Antalya’dan emekliler kopmaya, ata ocağına dönmeye başladılar..

  Bir bölüm emekli ise yaşamın Antalya’ya göre daha olanaklı olduğu başka yerleşim birimlerini araştırmaya başladılar..

  Ayakta kalmak, yaşamlarını idame ettirmek isteyen, bunun için de ek iş arayışına giren emekliler, diğer yerleşim birimlerinde olduğu gibi işsizliğin Antalya’da da artması yüzünden zorlanıyor, iş taleplerinde karşılarında yaş engeli çıkıyor..

  Antalya’da emekli maaşı ile geçinemeyen emeklilerin bir bölümü taksi ,şoförlüğü yapıyor, bir bölümü emlakçılık, bir bölümü inşaatlarda gece bekçiliği, bir bölümü pazarcılık yapıyor..

  Türkiye Emekliler Derneği’nin(TÜED)108 şube başkanının oluşturduğu Başkanlar Kurulu, Ankara zirvesinde kira ve yakacak yardımı ile bayram ikramiyelerine TÜFE oranında artış talebinde bulundu..

  Emeklilerin taleplerine şimdiye kadar duyarsız kalan hükümetin bu yeni taleplere nasıl bir yaklaşım göstereceği ise merak konusu..

   

   

   

   

   

   


Yorum Yap