ADALET İÇİN ÖLMEK

 • Gürkut Acar

  Gürkut Acar Yazı Arşivi
  1 Eylül 2020 /   3498 Okunma

  ADALET İÇİN ÖLMEK


   

  Gencecik bir avukat, Ebru Timtik adalet isteyerek, adil yargılanma isteyerek ölüm orucunda kendisini feda etti.

  Bu kaçıncı ölüm, adalet isteyerek?

  Daha önce de Grup Yorum ‘un iki üyesi, biri şarkıcı iki müzisyen yine adalet ve adil yargılanma isteyerek ölüm orucunda yaşamlarını feda ettiler.

  Kasım 2016’da Grup Yorum üyeleri gözaltına alınmıştı; Ali Aracı, İnan Altın, Selma Altın, Sultan Gökçek, Fırat Kıl, Dilan Poyraz, Helin Bölek, Abdullah Özgün  çıkarıldıkları mahkemece “polise mukavemet ve hakaret etme, terör örgütü üyesi olma gerekçeleriyle tutuklanmıştı.

  Grup Yorum üyelerinden ölüm orucuna başlayan 28 yaşındaki Mustafa Koçak da 24 Nisan 2020 tarihinde eyleminin 217. gününde yaşamını yitirmişti. Helin Bölek ve İbrahim Gökçek de aynı şekilde öldüler.

  Yaşamının baharında bunca insanın ölmesi toplum vicdanını sızlatmıştır. Bir avukatın ölümü nedeniyle İstanbul Barosu önünde yapılan törene de “terör” eylemi damgasını vuranlar; her zamanki gibi, bir “iktidarı sorumluluktan kurtaracak” algı yaratmaya çalışıyorlar. Ölümlerden sızlayan vicdanlara İstanbul Barosu’nu suçlayarak yanıt veriyorlar. Çünkü en iyi savunma hücumdur…

  Bu nedenle, İstanbul Barosu yaptığı açıklamada; “Av. Ebru Timtik için mahkemece verilen karar, kesinleşmemiştir. Bir hukuk kurumu olarak konumumuzu belirleyen en temel ilke, evrensel hukukun genel kabule ulaşmış kurallarının başında gelen ‘masumiyet Karinesi’dir. Kaldı ki, anlatmaya çalışılan da o yargılamadaki ihlaller ve kararın yanlışlığıdır. Bu çerçevede bir terör üyesinden veya terör savunuculuğundan söz edilmesi, düzenlenen algı operasyonunun bir parçasıdır” demektedir.

  Yargı organının siyasal iktidarın emriyle hareket ettiği yerde adalet olmaz. Bu gerçeği yaşıyoruz. Toplum adalet açlığı çekmektedir. Bunu en iyi Bertolt Brecht anlatmıştır şiirinde:

  Bilin: Halkın ekmeğidir adalet/bakarsınız bol olur bu ekmek/bakarsınız kıt,/bakarsınız doyum olmaz tadına,/bakarsınız berbat./Azaldı mı ekmek, başlar açlık,/bozuldu mu tadı, başlar hoşnutsuzluk boy atmaya./Bozuk adalet yeter artık! /Acemi ellerle yoğurulan, iyi pişirilmemiş adalet yeter! /Yeter katıksız, kara kabuklu adalet! /Dura dura bayatlayan adalet yeter! /Bolsa insanın önünde ekmek, lezzetliyse,/gözler öbür yiyeceklere yumulsa da olur./Ama her şey bollaşmaz ki birdenbire.../Bilirsiniz, nasıl bolluk doğurur ekmek:/Adaletin ekmeğiyle beslene beslene./Ekmek her gün nasıl gerekliyse nasıl,/adalet de gerekli her gün,/hem o, günde birçok kez gerekli./Sabahtan akşama dek, iş yerinde, eğlencede,/hele çalışırken canla başla, /kederliyken, sevinçliyken,
  halkın ihtiyacı var pişkin, bol ekmeğe,/günlük, has ekmeğine adaletin./madem adaletin ekmeği bu kadar önemli,/onu kim pişirmeli, dostlar, söyleyin? /Öteki ekmeği kim pişiren? /Adaletin ekmeğini de/kendisi pişirmeli halkın/gündelik ekmek gibi./Bol, pişkin, verimli. 


Yorum Yap