ABD'li model Lauran Wasser, 2012 yılında 24 yaşındayken regl döneminde tampon kullanımı sonrasında ciddi sağlık sorunları yaşadı.

Başına gelenlerle ilgili detayları anlatan Wasser, tamponu doğru şekilde kullanmasına rağmen vücudunun "toksik şok sendromu" geliştirdiğini söyledi.

Abd'li Model Lauran Wasser,4

Hastaneye Kaldırıldı İki Kez Kalp Krizi Geçirdi

Wasser, tamponu taktıktan kısa süre sonra grip benzeri semptomlar yaşamaya başladı. Kısa sürede bilincini kaybeden model, hastaneye kaldırıldı. Burada iki kez kalp krizi geçirdiği ve böbreklerinin iflas ettiği tespit edildi. Genç modelin vücudunda hızla sepsis yani kan zehirlenmesi geliştiği ve yoğun bakıma alındığı belirtildi.

Abd'li Model Lauran Wasser,2

İki Bacağı da Kesildi

Wasser'ın durumu ciddiyetini korurken, doktorlar enfeksiyonu kontrol altına almak için her iki bacağını diz altından kesmek zorunda kaldı. Doktorlar, eğer Wasser hastaneye 10 dakika daha geç getirilmiş olsaydı, hayatta olamayacağını söyledi. "Hayatım 24 saat içinde tamamen değişti ve geri dönüşü yoktu" diyen model, başına gelen bu trajediyi anlattı.

Abd'li Model Lauran Wasser,3

Tampon Kullanımına Son Verdi

Toksik şok sendromu, genellikle yüksek ateş, kas ağrıları ve döküntü gibi belirtilerle kendini gösteren ve nadir görülen, fakat yaşamı tehdit eden bir durum olarak bilinir. Bu sendromun tamponlar ve vücuttaki enfeksiyonlu yaralar nedeniyle ortaya çıkabileceği belirtiliyor. Wasser, yaşadığı bu korkunç deneyimden sonra artık regl döneminde yalnızca ped kullanmaya başladığını açıkladı.

Tampon Kullanan Model Ölümden Döndü Bacaklarını Kaybetti2

Protez Bacakla Mesleğine Devam Ediyor

Louis Vuitton için podyumlara çıkan ve Vogue, Harper's Bazaar ve Glamour gibi ünlü dergilerde yer alan Wasser, yaşadığı tüm bu zorluklara rağmen protez bacağıyla modellik kariyerine devam ediyor. "Yıllardır aynı tampon markasını kullanıyordum ve başıma bunun gelebileceğini hiç düşünmemiştim" diyen Wasser, deneyimlerini paylaşarak diğer kadınları uyardı.

Netanyahu: 'Refah'taki saldırı trajik bir hata' Netanyahu: 'Refah'taki saldırı trajik bir hata'

Hgj

Kaynak: Haber Merkezi