Yaşlılıkta mutluluğun sırrı; gerontolog’larda

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  22 Kasım 2021 /   513 Okunma

  Yaşlılıkta mutluluğun sırrı; gerontolog’larda

  21 Kasım ‘Gerontologlar Günü’ olarak kutlandı. Sağlıklı ve mutlu yaşlanmanın sırrı gerontolog’larda biliyorsunuz. Gerontoloji, giderek yaşlı nüfusun arttığı dünyamızda, çok önemli bir bilim dalı. Mutlu ve sağlıklı olmak, yaşlılık döneminde sosyal yaşamda var olmak, yeniliklere ve teknolojiye ayak uydurmak için çabalayan yaşlıların, dünyasını aydınlatıp, onlara rehberlik ediyor gerontologlarımız.

   

  Antalya bu konuda örnek bir şehir, ülke genelinde. Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan hocamız, hem burada hem de ülke genelinde Gerontoloji dalında örnek çalışmalar yapıyor. ‘Tazelenme Üniversitesi’ de bunlardan biri. Onun yetiştirdiği genç gerontologlar son derece başarılı çalışmalarıyla, hocalarının izinden gidiyorlar. Artık kamuda ve özel sektörde gerontologlara büyük gereksinim duyulduğunu herkes biliyor! Yaşlı kuşak için, onların her yerde istihdam edilmeleri gerekli.

   

  Gerontoloji tarihinde ülkemizde ilk kez, 21 Kasım 2019’ da kamuda gerontologlar istihdam edildi. Böylece Gerontoloji’ de yeni bir sayfa açıldı. Bunun anısına ve unutulmaması için, 21 Kasım’ın ‘Gerontologlar Günü’ olarak kutlanması kararı alındı. Bu vesileyle biz de bütün gerontologların gününü en içten duygularla kutluyoruz.

   

  Yaşlanmak hepimiz için kaçınılmaz bir dönem. O dönemi sağlıklı ve mutlu bir şekilde geçirmemiz için bize rehberlik edecek olan, gerontologlara ve Gerontoloji bilimine gereken önem verilmelidir.

   

  “Yaşlılığın başkaları gibi, bizim de başımıza geleceğine bir türlü inanamayız” diyor Andre Maurois.

   

  Bu gerçekten de çoğumuz için böyle.

   

  “Herkes uzun yaşamak ister, ama kimse yaşlanmak istemez” diyor Jonathan Swift. Bu da doğru, öyle değil mi?

   

  Gerontologların yaşlılara; bu döneme uyum sağlamak ve zihnini de vücudu gibi sağlıklı tutmak için, öğrenmenin her dönemde mümkün olduğunu söylemesi, aslında umut verici oluyor. Hayattan yeniden tat almak, yeni şeyler öğrenmek yaşlılar için, tazelenme anlamına geliyor.

   

  “Yaşlılar için öğrenme mevsimi her zamandır” demiş Aeschylus, yüzlerce yıl öncesinden.

   

  Yaşlılara bunu yeniden hatırlatan gerontologlara teşekkürler diyor, günlerini kutluyorum. İyi ki varsınız.

   

  NOT: 19 Kasım gecesi, bu meslek; sağlık grubu mesleği olarak resmî gazetede yayınlanmıştır. Emeği geçenler sağ olsunlar.


Yorum Yap