Özel Günler

ENGELLİLER CORONALI MI?

 • Serdar Kocaoğlu

  Serdar Kocaoğlu Yazı Arşivi
  25 Temmuz 2020 /   22160 Okunma

  ENGELLİLER CORONALI MI?

  Günler, günler, haftalar derken 11 Mart 2020 gününden bu yana 4 ay geçiverdi. Bu dört ay içerisinde sokağa çıkma yasağı önlemleri, seyahat önlemleri, maske ve benzeri önlemlerle görünen corona virüsüne karşı toplum yönlendirmelerle korunmaya çalışıldı.

  Mevcut hükümet yetersiz de olsa almış olduğu önlemlerle ekonomik sıkıntıları gidermeye çalıştı. Bir de yukarıda saydıklarımız önlemlerin dışında corona salgını bahane edilerek yasalarda, yönetmeliklerde değişiklikler yapılarak vatandaşların ekonomik sosyal ve demokratik hakları ellerinden alınmaya çalışıldı.

  Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TDDY) işletmesi kendi içerisinde yaptığı bir yönetmelik değişikliğiyle yasallığı tartışılan engellilere yasa ile verilmiş olan ücretsiz ulaşım ve seyahat özgürlüğünü kaldırmıştır.

  Eğer bir hukuk devleti olduğumuzu söylüyor ve de hukukun ilke ve kurallarına bağlı isek kanunla verilmiş olan verilen haklar yönetmelik ve tebliğlerle kaldırılamaz. Kaldırılmaya kalkılırsa kamu hukuku tartışmaya açılmış olur.

  Geçtiğimiz hafta içerisinde engelli dernek ve bireylerinden gelen tepkiler üzerine TDDY işletmesi tarafından alınan yasal olmayan karar iptal edilmiştir.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlü talimatları ile 21.01.2019 tarihli Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı genelgesi ile erişilebilirlik yılı ilan edilmiştir.

  Bakanlığın bu genelgesine rağmen şuan meclis gündemindeki torba yasanın 6. maddesi ile engellilerin erişilebilirliğini sağlayacak olan engelli yasasının ilgili maddesindeki hükümlerine göre yapılacak denetlemeler ve cezalandırmalar düzenlemeler corona bahane edilerek belirsiz bir tarihe ertelenmek isteniyor.

  Tüm iktidar partisi milletvekillerine buradan seslenmek istiyorum.

  Bir takım gereksiz bahanelerle bizim üstümüzden siyaset yaparak bizim haklarımızı tırpanlayıp uygulanamayacak şekillere getirmeyiniz.

  Haklarımızı ya veriniz ya da hiç vermeyiniz. Bizimle dalga geçmeyiniz.

  Samimi davranınız!

  Muhalefet parti milletvekillerinin de bizim sesi olma istiyoruz!

  Tepkisiz Toplum Etkisiz Toplumdur!


Yorum Yap