Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nagihan Yılmaz, menopozun genellikle ortalama 51 yaş civarında gerçekleştiğini belirtiyor. Menopoz öncesinde adetlerin düzensiz hale geldiği döneme ise ‘perimenopoz’ denir ve bu süreç yaklaşık olarak 46 yaş civarında başlar.

Menopoz Nedir?

Menopoz, kadınların yumurtalık faaliyetlerinin sona ermesiyle adet döngüsünün kalıcı olarak kesilmesi anlamına gelir. 

Perimenopoz Dönemi ve Belirtileri

Perimenopoz döneminde adetlerin düzensizleştiğini veya ağırlaştığını vurgulayan Yılmaz, bu süreçte bazı kadınların daha önce yaşamadıkları duygusal ve fiziksel problemlerle karşılaşabileceğini söylüyor. Eğer bir kadın 12 ay boyunca adet görmediyse, geriye bakarak menopozu geçirdiğini belirleyebilir. Yılmaz, bazı kadınlarda ise doğal nedenlerden ya da hastalık, çeşitli tedavilerden dolayı bu sürecin daha erken yaşanabileceğini ifade ediyor.

Menopoza Yol Açan Faktörler

Yumurtalıkların azalan işlevi ve hormonal değişimler, menopozun temel nedenleri arasında yer alır. Dr. Nagihan Yılmaz, östrojen seviyelerinin değişmesinin yanı sıra hormon seviyelerinin genel olarak değişmesinin menopoza yol açan faktörler arasında olduğunu belirtiyor. Yılmaz, yaşlanmanın bir sonucu olarak yumurtalıkların daha az yumurta ürettiğini, östrojen seviyelerinin dalgalanıp kademeli olarak azaldığını ve bu durumun menopoz belirtilerine neden olduğunu açıklıyor.

Kene ısırığına dikkat! Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakaları görülmeye başladı Kene ısırığına dikkat! Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakaları görülmeye başladı

Hormonal Değişimler

Östrojen seviyesinin düşmesinin birkaç yıl sürebileceğini ve hormonun düşük seviyede kaldığında vücutta çeşitli değişikliklere neden olduğunu belirten Yılmaz, bu sürecin bir günde gerçekleşmediğini vurguluyor. Yumurtalıklar tamamen yumurta üretmeyi bıraktığında hamilelik artık mümkün olmaz ve bu noktada menopoz gerçekleşir.

Menopozun Etkileri

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nagihan Yılmaz, menopoz ve menopoz öncesindeki sürecin her kadını farklı şekilde etkileyebildiğine dikkat çekiyor. Östrojen seviyesinin düşmesinin beyne, adetlere, cilde, kaslara ve ruh haline etki edebileceğini belirten Yılmaz, bu süreçte birçok farklı belirtinin yaşanabileceğini ve hangi belirtinin ne zaman görüleceğinin kişiden kişiye değiştiğini ifade ediyor.

Menopoz Belirtileri

Menopozda görülebilen belirtiler arasında ağır veya düzensiz kanamalar, sıcak basması, gece terlemeleri, kötü ruh hali, vajinal kuruluk, ve idrar yolu problemleri bulunuyor. Dr. Nagihan Yılmaz, gece terlemesinin menopozdaki kadınların yüzde 75'inde görüldüğünü belirtiyor. Ayrıca, eklem ağrısı, kuru cilt, hafıza problemleri ve odaklanma zorluğu gibi belirtiler de sıkça karşılaşılan durumlar arasında yer alıyor.

Doğum Kontrol Hapları

Yılmaz, doğum kontrol hapı kullanan kadınlara da uyarıda bulunarak, adet dönemlerinin menopozu girdiğini anlamanın bu durumda zorlaşabileceğini ifade ediyor.

Uzmanından menopozun 10 belirtisi Uzmanından menopozun 10 belirtisi

Kaynak: İHA