Antalya nöbetçi eczane 19 Haziran 2024 Çarşamba Antalya nöbetçi eczane 19 Haziran 2024 Çarşamba

Konyaaltı Belediyesi, ilçe halkının sağlıklı yaşam bilincini artırmak amacıyla 'Halk Sağlığı Buluşmaları' düzenledi. İlk etkinlik, 17 Mayıs Hipertansiyon Günü'nde gerçekleştirildi ve vatandaşlar sağlık konusunda bilgilendirildi.

Konyaaltı Belediyesi Hipertansiyon Günü'nde sağlık bilinci oluştuşturdu

Siteler ve Gürsu Sahil Emekli Kahvesi'nde düzenlenen etkinlikte, uzman doktorlar vatandaşlara hipertansiyon hakkında bilgi verdi. Belediye sağlık personeli ise etkinlik süresince vatandaşların tansiyonunu ölçtü.

Konyaaltı Belediyesi Hipertansiyon Günü'nde sağlık bilinci oluştuşturdu

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Tunca Pişkin, 'Annemizi babamızı suçlamaya gerek yok bence. Çünkü bu geni aktive eden tamamen bizim yaşam tarzımızdır. Yememiz, içmemiz, hareketlerimiz ve strestir. Bedensel, manevi yorgunluk ve tütün mamulleri de en önemli nedenler arasındadır. Suçlu olan gen değil, yaşam tarzımız, yaptıklarımızdır' dedi.

Konyaaltı Belediyesi Hipertansiyon Günü'nde sağlık bilinci oluştuşturdu

Tansiyon hastalarının düzenli olarak egzersiz yapması, sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmesi ve stresten uzak durması gerektiğini belirten Dr. Pişkin, 'Tansiyon hastaları her gün 1 saat orta tempolu yürüyüş yapmalı, günde 2 litreden fazla su tüketmeli, salça, turşu, beyaz ekmek gibi tuzlu besin maddelerinden uzak durmalıdır. Sodyumu az olmadığı sürece maden suyu tüketimini de önermiyorum. Ayırıca stresten de uzak durmaları gerekir' diye konuştu.

Kaynak: Konyaaltı Belediyesi/Bülten