Eğitim projesine alkış

 • Meltem Dikici

  Meltem Dikici Yazı Arşivi
  9 Haziran 2020 /   2791 Okunma

  Eğitim projesine alkış

  Ülkemizin güzelliklerini marka değerlerini anlatan televizyon programlarım halen devam etmekte. Ulusal kanallarda yaptığım programlar artık belli bir arşive sahip oldu. Geriye dönüp baktığımda uzun yıllardır severek, görerek, zevkle yaptığım işim gün gelip bana Türkiye’nin en çok gezen program ve programcısı ödülünü kazandıracağını da nereden bilirdim ki? Bizim ki; gönül işi. Özveri ve emek işi.

  Balıkesir programı çekim hazırlıkları ile bu ara yoğun bir gündem yaşıyorum. Kentin gelişen vizyonunu araştırırken bir konu ilgimi çekti ve sizlerle paylaşmak istedim. Balıkesir Valisi Sayın Ersin Yazıcı son yıllarda uzun süre görev yerinde kalan ender valilerden. Balıkesir ile artık bütünleşmiş adeta. Daha evvel Rize Valiliği görevinde de projeleri arasında hep eğitimi ön plana almış. Hatta öğrencilerin okuma alışkanlığını kazanması amacıyla uyguladığı projeler bugün meyvelerini veriyor. Geçtiğimiz günlerde kendileriyle bir röportaj yapma imkanı buldum. Çalışmalarından bahsederken  BENGİ (Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme) Projesi ilgimi çekti. Rize Valiliği’nde de uyguladığı proje başarıyla sonuçlanmış.  Projenin amacı okuma alışkanlığını kazanmak. Öğrencilere her hafta iki kez olmak üzere okullarda okuma saatleri uygulanması ve bu saatlerde ilçeler dahil haftada iki gün okul ziyaret edip etütlere kendisinin de katılması alkışı hak ediyor. Bu proje ile okumanın önemi ön plana çıkıyor. Eğitime verdiği önem için Sayın Valimizi kutluyor; ‘Haydi kitap okumaya’ diyorum.

  Maske kullananlar kullanmayanlara kullandırtsınlar

  Evet; başlığım biraz nakaratlı oldu ama, cümlemi ancak böyle toparlayabilirdim. Sokaklarda maskesiz dolaşanları görünce şaşırıyorum. Sağlık Bakanımız basbas bağırsın, devlet önlem almaya çalışsın, insanlar özgürlüğü kısıtlanmış kuş gibi hissediyor olacak ki yasak kalkar kalkmaz kendinden geçiyor. Sokakta maskesiz gördüklerinizi uyarın. Hepimizin sağlığı için önemli. Bu virüs daha aramızda dolaşıyor. Nerede karşılaşacağımız meçhul. O nedenle tedbiri elden bırakmayalım. Temizlik kurallarına uyalım. Maske ve eldiven takın. Hijyen kurallarına uyun. Sizi mutlu edecek inanın bu.

  Zeytinyağı yiyelim. Şifa olsun

  Leziz zeytin yağları benim hep ilgimi çeker. Zeytinin anavatanıdır, Balıkesir. Kendine özgü nefaseti ile zeytinyağı kullanmak sağlık açısından da baş tacı.. Bölgede zeytin ağaçları oldukça yoğun. Zeytin sofralarımızı lezzetlendiriyor; zeytin yağı ise sağlık ve şifa veriyor. Peki yurdum insanı bu altın değerindeki zeytin yağını ne kadar bilinçli tüketiyor tartışılır. Elde Allah vergisi bir nimet, adeta ilaç.. Yabancı ülkelerde zeytin yağını özellikle Türkiye’den isteyen yağ meraklıları bu yağın değerini kıymetini bilirken bizim zeytinyağı tüketiminde gerilerde olmamızın cevabını bulamadım. Tartışılır bir konu diyorum; sanırım elimizdeki değerleri bilmiyoruz. Her derde deva zeytin yağını tüketin tavsiyemle; Ege usulü zeytin yağlı zeytine kekik eklemeyi de unutmayın. Afiyet olsun dostlar. Haftanız zeytinyağı gibi saf temiz geçsin. Sevgilerimle.

   


Yorum Yap