Özel Günler

Yeni Parti Kasım’da geliyor

 • İbrahim Akkaya

  İbrahim Akkaya Yazı Arşivi
  24 Eylül 2019 /   5058 Okunma

  Yeni Parti Kasım’da geliyor

  Siyaset mahallesinde AKP’den ayrılan eski Bakan Ali Babacan’ın eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül destekli parti ile eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kuracakları partiler konuşulurken, ‘Çoban Ateşi Hareketi’ ‘Laik Demokratik Parti’ sloganı ile düğmeye bastı.

  Eski Bakanlardan Rıfat Serdaroğlu’nun koordinatörlüğünü yaptığı ‘Çoban Ateşi Hareketi’nin geçen hafta sonunda Afyonkarahisar’da iki gün süren çalıştayında partileşme kararı alındı, yeni partinin Kasım ayında kurulması kararı alındı.

  Çoban Ateşi Hareketi’nin çalıştayına Antalya’dan merkez sağın önemli isimleri Orhan Altınay, Ali Karataş ve Mustafa Kader katıldı.

  Afyonkarahisar’da düzenlenen çalıştayaKoordinatör Rıfat Serdaroğlu ile birlikte İçişleri eski Bakanı Mehmet Gazioğlu, Devlet eski Bakanı Tınaz Titiz, DYP kurucusu Mehmet Dülger, Eski Vali ve Emniyet Müdürü Orhan Taşanlar, ANAP Grup Başkanvekili Beyhan Aslan, Prof. Ahmet Ercan, Emekli Amiral Türker Ertürk, Emekli Korgeneral Gürbüz Kaya, TBMM Komisyon eski Başkanı Sadık Avundukluoğlu ve çok sayıdamilletvekili, uzman eğitimci ve tarım uzmanları bölge ve il temsilcileri katıldı. 

  Çoban Ateşi Hareketi’nin Antalya temsilcisi ve sorumlusu Orhan Altınay, vatandaşın artık güvendiği bir parti olmadığını, İYİ Parti’nin iç çekişmeler nedeniyle giderek kan kaybettiğini, Meral Akşener’in ise merkez sağda aranan lider olmadığının ortaya çıktığını söyledi.

  Altınay, “Yeni parti Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu değerlerine ve Atatürk ilkelerine sahip çıkmayasöz veriyor” dedi.

  Ankara’da Ekim ayında yapılacak toplantıda partinin ismi ve amblemi konusunda karar verileceğini vurgulayan Orhan Altınay, “ Bir grup akademisyen ve siyasetçi parti tüzüğü üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Millete asla yalan söylemeyecek laik, demokratik bir parti kurulması için sorumluluk aldık, işimizin zor olduğunu biliyoruz. Herkes kucaklayacak bir parti için yola çıktık” dedi..

  Orhan Altınay, ülkenin içinde bulunmuş olduğu sıkıntıyı çözecek adresin Çoban Ateşi Hareketi olduğunu ve hareketin düzgün bir yapı içinde partileşmesinin gerektiği konusunda görüş birliğine de varıldığını vurguladı.

  Yeni parti için Ankara’da kiralık bina arayışında olduklarını da belirten Altınay, Çoban Ateşi Hareketi Koordinatörü Rıfat Serdaroğlu ile birlikte eski siyasetçilerin hiç birisinin yeni partide aktif olarak görev almayacaklarını, oluşturulacak genç, dinamik,pırıl pırıl parti yönetimine kılavuzluk yapacaklarını söyledi.

  Çoban Ateşi Hareketi’nin kuracağı yeni partide kadınlar da etkin olarak yönetimlerde görev alacak, her aşamada karar verme sürecinde söz sahibi olacaklar.

  Atatürk ve Cumhuriyet ilkeleri ışığında tamamen demokratik bir anlayışla kurulacak yeni partide delege sistemi olmayacağı gibi, partinin yönetim kademeleri de aday belirleme sürecinde etkin söz sahibi olmayacak, yeni partinin genel başkanı harekete destek veren vatandaşların oylarıyla seçilecek.

  Adana’da başlayan Çoban Ateşi Hareketi partileşme kararını Afyonkarahisar kampı ve çalıştayında verirken, resmi kuruluşunu Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkenti Ankara’da açıklayacak..

  Çoban Ateşi Hareketi’nin Antalya Sorumlusu Orhan Altınay, Türkiye’nin ve Milletimizin zor bir süreçten geçtiğini, iktidarın ülkeyi yönetemediğini ve en kötüsü milletimize verecekleri umut ve heyecanın kalmadığı için partileşme kararını aldıklarını belirterek, şunları söyledi:

  Türkiye, hukuk devleti olma niteliğini yitirdiği ve ciddi bir rejim bunalımı yaşıyor. Bu nedenle siyaset yapmak isteyen aydınları, gençleri, kadınları harekete destek olmaya çağırıyoruz. Türkiye'nin geldiği durumun en büyük sorumlusu sağ ve merkez sağ iktidarlardır. Bunu aşmak, sorunları çözmek de öncelikle yine merkez sağın görevidir"

  Partileşme kararı alan Çoban Ateşi Hareketi’nin 1,5 yılda pek çok ilde örgütlendiği, yeni partiye kamuoyunda büyük bir sempati olduğu da ifade ediliyor. 


Yorum Yap