Demirelciler, yeni parti kuruyor

 • İbrahim Akkaya

  İbrahim Akkaya Yazı Arşivi
  11 Ekim 2018 /   516 Okunma

  Demirelciler, yeni parti kuruyor


  Yerel seçimlere yaklaşık 5 ay var..

  Siyasi partilerde belediye başkan adaylarını belirleme heyecanı yaşanıyor..

  Aday olmak isteyenler ile destekleyicileri ve çalışma grupları siyasetin kalbinin attığı Başkent Ankara’yı komşu kapısı yapmaya başladı.

  AKP, belediye başkan adaylarını sessiz ve derinden, anketler ve eğilim yoklamaları ile belirlemeye çalışırken, CHP, bu kez elini çabuk tutup, adaylarını erkenden belirleyip, sahaya en erken çıkan parti olmak istiyor.

  AKP’nin ruh ikizi pozisyonundaki MHP’de henüz bir kıpırdanma gözlenmezken, İYİ  Parti, ‘İYİLİK Kervanı’ heyetiyle nabız yoklamayı sürdürüyor.

  Antalya ile birlikte 56 il ziyaretini tamamlayan, genel idare kurulu üyeleri, milletvekilleri ve kurucular kurulu üyelerinin oluşturduğu ‘İYİLİK Kervanı’ Kasım ayında başlayacağı ikinci Türkiye turu sonrasında il il rapor hazırlayarak Genel Başkan Meral Akşener’e sunacak..

  Akşener’in bu raporla doğrultusunda Antalya ile birlikte diğer seçim bölgelerinin belediye başkan adaylarını belirlemesi bekleniyor.

  Kamuoyu ve siyasi partiler, 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak yerel seçimler öncesinde kimlerin belediye başkan adayı olacağını tartışırken, dikkatler gelecek haftaya, 20 Ekim Cumartesi günü Adana’da yapılacak ‘Demirel Ruhu’ toplantısına çevrilecek..

  20 Ekim Cumartesi günü Adana’da Çukurova Üniversitesi Orhan Kemal Kültür Merkezi’nde saat 14.00’da Demokrat Parti Seyhan İlçe eski Başkanı Emin Atasever’in ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan toplantıda merkez sağda kurulması planlanan yeni parti için ilk adamların atılacağı bildiriliyor. 

  ‘Demirel Ruhu’ adı verilen toplantı için yapılan çağrı metnindeki şu ifadeler, Adalet Partisi(AP) ve Doğruyol Partisi(DYP)’nin sempatizanlarını, üyelerini ve ‘Açsaçlılar’ olarak bilinen merkez sağ siyasetin Antalya’da önemli isimlerini heyecanlandırdı:

  “ Demokratlar,  Cumhuriyetçiler, milliyetçiler, Demirel ve Büyük Türkiye sevdalıları Adana’dayız.

  Süleyman Demirel Efsanesi toprağın tohumla buluşması. Vatan toprağında yeniden yeşerme toplantısı. Anma ve anlama toplantısı”

  20 Ocak Adana toplantısının organizasyonunu üstlenen Demokrat Parti(DP)Seyhan İlçe eski Başkanı Emin Atasever, yüksek katılımın olması beklenen toplantı ile ilgili olarak şunları söylüyor :

  “Amacımız Demirel'den bir şey çıkarıp yeniden onun misyonunu tüten baca haline getirmek. Anadolu Ateşini yakacağız”

  ‘Demirel Ruhu’nu yeniden yaşatma girişimi AP ve DYP’nin eski isimlerini ve siyaset kulislerini hareketlendiren 20 Ekim buluşmasına şüphesiz  Antalya’dan merkez sağın önemli isimleri, Demirel’in dava arkadaşları katılacak.

  Antalya’da merkez sağ denilince ilk akla gelen isim olan Orhan Altınay.  Altınay, Adana’daki toplantıya AKP’ye gitmemiş olan bir gurup arkadaşı ile birlikte katılacaklarını söyledi.

  Merkez sağ siyasetin sembol isimlerinden olan Orhan Altınay, 20 Ekim’de yapılacak toplantıda yeni bir parti kurulması çalışmalarının ön planda olmaması gerektiği görüşünde..

  DP ve AKP’li eski bakanlar gibi düşünmediğini vurgulayan Altınay, merkez sağda yeni bir parti kurmak yerine amblemi ‘Kırat’ olan Adalet Partisi ve Demokrat Partisi’nin dinamiklerinin harekete geçirilmesi ile merkez sağda Demirel Ruhu ile yeniden şahlanışın mümkün olduğunu söylüyor, Adana toplantısındaki bu görüşünü savunacağını söylüyor.

  Merkez sağda ciddi bir boşluk olduğunu belirten Altınay,Meral Akşener’in liderliğinde kurulan İYİ Parti’nin bu boşluğu dolduramadığı düşüncesinde..

  Altınay, İYİ Parti’nin 24 Haziran seçimlerinde en çok oyu yüzde 17.14ile Antalya’dan aldığını belirterek, şunları söylüyor :

  “Meral Hanım, parti kurulmadan önce merkez sağ için büyük ümitti..Ancak parti kurulduktan sonra işler değişti. Kurulma aşamasında olduğu gibi –yeniden yapılanma süreci’nde de MHP ağırlıklı isimler yönetimlere getirildi. İYi Parti, bu yapılanması ile merkez sağın merkezi olamayacağını gösterdi. İyi Parti, Antalya özelinde, merkez sağa soğuk yaklaşarak, önemli bir avantajı yitirdi. Oysa seçimlerde merkez sağın Antalya’daki gücünü herkes gördü”

  Altınay, merkez sağda yapılacak yeni oluşuma ekonomik kriz nedeniyle büyük sıkıntı içinde bulunan, ayrıca partiye oy veren insanların yüzüne bakamaz hale geldikleri söyleyen AKP’lilerin de katılacakları yolunda işaretler aldıklarını da söylüyor..

   

   


Yorum Yap