Türk Hava Yolları Kabin Memuru Alımı Başlıyor! Müjde Geldi Türk Hava Yolları Kabin Memuru Alımı Başlıyor! Müjde Geldi

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı, 31 Mart'ta gerçekleştirilecek olan yerel seçimlerde görev alacak kamu personelinin 1 Nisan'da idari izinli olacağına dair genelgeyi kamu kurumlarına iletildi.

Görevli Personel 1 Nisan'da İdari İzinli Olacak

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre, 31 Mart'ta gerçekleştirilecek olan yerel seçimlerde görev alacak olan kamu personeli, 1 Nisan tarihinde idari izinli sayılacak. Bu kapsamda, seçim görevlileri resmi tatil nedeniyle işlerine bir gün ara vermiş olacaklar.

Kamu Kurumlarına Genelge İletildi

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı tarafından gönderilen genelge, yerel seçimlerde görev alacak olan kamu personelinin durumunu netleştirmek amacıyla kamu kurumlarına ulaştırıldı. Bu genelge ile kamu personelinin seçim görevine katılımı ve sonrasındaki işlerinin düzenlenmesi hakkında bilgilendirme yapıldı. İşte o belge.

"Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 127 nci maddesi ile 2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanunun 8 inci maddesi uyarınca Mahalli İdareler Genel Seçimleri 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacaktır.
Seçimde görev alacak sandık kurulu başkanları ile bir üyesi, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 22 nci ve 23 üncü maddelerinde belirtilen usul ve esaslara göre kamu görevlileri arasından seçilmektedir.
Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık seçimlerinin her birine ait oy pusulaları olduğundan, oyların sayım ve dökümü, tutanakların düzenlenmesi ve diğer işlemler tamamlandıktan sonra belgelerin ve seçim malzemelerinin ilçe seçim kurullarına teslim süreci gece geç saatlere kadar devam etmektedir.
Bu nedenle, sandık kurullarında görev alan kamu personelinin 1 Nisan 2024 Pazartesi günü idari izinli sayılmaları Sayın Cumhurbaşkanımızca uygun görülmüştür.
Bilgilerini ve gereğini arz ve rica ederim."şeklinde duyuruldu.

Görevli

Kaynak: Haber Merkezi