AKP’li Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan, bugün saat 17.00’de basın toplantısı düzenleyerek AKP'den istifasını açıkladı. Aputkan’ın partisinden istifa edeceği iddia ediliyordu. Aputkan, bağımsız olarak yoluna devam edeceğini açıkladı.

Antalya’da kıyamete hazır olun  Antalya’da kıyamete hazır olun 

SEBEP 500 BİN LİRALIK RÜŞVET İDDİASI MI?

Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan ve eski Belediye Başkanı Ramazan Çalık arasında 2020 yılında sahildeki bir plan tadilatı için 500 bin Lira’lık rüşvet iddiası gündeme gelmiş, Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan tarafından İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş talebinde bulunulmuştu. Başkan Aputkan, AKP ve MHP milletvekilleriyle dönemin Antalya Valisi Münir Karaloğlu Başkanlığı’nda yapılan bir toplantıda, bakanlarla "500 bin liralık rüşvet" kavgası yaptığını açıklamıştı. Dönemin Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'u "önceki başkanın rüşvet aldığını bilmesine rağmen sessiz kalmakla" suçlayan Başkan Aputkan, yine dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan konuyla ilgili müfettiş göndermesini istemişti. Aputkan’ın bu açıklamalar sonrasında partisiyle arası açılmıştı.

Öte yandan Ramazan Çalık'ın Serik Belediye Başkan Aday Adaylığı'nı açıklayacağı için Aputkan'ın istifa ettiği iddiası da kamuoyunda dillendiriliyor. Aputkan'ın İYİ Parti'ye geçeceği de iddialar arasında yer alıyor. 

İŞTE O AÇIKLAMA 

Aputkan makamında düzenlediği basın toplantısı ile partisinden istifa ettiğini açıklayan Başkan Aputkan açıklamasında, “AK Parti adayı olarak 2019 da seçimlere girdik. Serik halkının teveccühü bizlerden yana oldu. 4.5 yıldır hem meclis üyelerimiz em de çalışma arkadaşlarımızla birlikte ilçemize hizmet ettik. Kolay bir dönem geçirmedik. Dünya ve ülkemiz çok ciddi merhalelerden geçti. Pandemi ve depremi hep birlikte yaşadık. Komşumuz Manavgat yangınını hep birlikte yaşadık. Geriye baktığımızda ilçemize birçok hizmeti kazandırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tabi ki eksikliklerimiz mutlaka var. İlçemiz birçok konuda hizmete ihtiyacı var. 
Bugünden itibaren ben başta tüm siyasi partilerin meclis üyelerine teşekkür ediyorum. Bizim meclis kararlarımıza baktığınız zaman genel manada bir ittifak vardır. Meclis ve komisyon kararları ittifak halinde geçer. Bizim derdimiz ilçemize yapılacak olan hizmetlerin gündeme getirilmesi. Destekleri için meclis üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. 

KALAN SÜREMİ DE BAĞIMSIZ OLARAK DEVAM EDECEĞİM

Partimden istifa ediyorum. Kalan süremi de bağımsız olarak devam edeceğim. Kalan 4 aylık sürede de ne yapabiliriz deyip hizmetlerimize devam edeceğiz. 
Uzun zamandan beri mahalli idarelerin içerisinde olan biriyim. Köy muhtarlığı, belde belediye başkanlığı, ilçeme meclis üyeliği ve sonrasında mevlam bana belediye başkanlığı nasip etti. Amacımız ilçemize bir hoş seda bırakmak. Vatandaşımızın kararı ve bakış açısı çok önemlidir. Sessiz çoğunluğa inanan birisiyim. 

BU İŞİ BENDEN İYİ YAPACAK VARSA MEVLAM ONA NASİP ETSİN

Bu memlekette iyi insanlara, kamu malını koruyan, insanımıza hizmet eden, kamu mallarını başkalarının menfaatine sunmayan insanlara başkanlığı nasip etsin. Seçim döneminde de bunları temenni etti. Bu işi benden iyi yapacak varsa mevlam ona nasip etsin.

Herhangi bir kırgınlığım falan yoktur. Partilerimizin bir tercihi vardır. Tamamen normal karşılamak lazım. Bireylerin de tercihi vardır. Bu da benim tercihimdir. Bundan sonra bağımsızlığı da yaşamak istiyorum. Bundan sonra da bağımsız olarak devam etmek istiyorum. Ondan sonra ne olur, mevlam ne eylerse güzel eyler. 

Şu an için başka bir partiye geçişim kesinlikle söz konusu değil. Şu anda bağımsızım. Bireylerin bir tercihi vardır. Belediye başkanı seçildiğim dönem benim belediye başkan adaylığı için bir müracaatım olmadı. Son anda böyle bir şey gelişti. Biz ekip oalrak bir çok hizmete vesile olduk. Günleri dolu dolu geçirdik. Kalan sürede de devam eden hizmetleri tamamlama ve yeni hizmetleri son güne kadar devam ettireceğiz. Gelecekle ilgili kesin bir şey söylemem mümkün değil” diyerek konuştu.  

Enver Aputkan kimdir? 

17.01.1956 tarihinde Serik/Yukarıkocayatak Mahallesi'nde doğdu. İlköğrenimini Yukarıkocayatak İlkokulu, orta öğrenimini Antalya İmam Hatip Lisesi'nde; Yüksek öğrenimini Isparta Eğitim Enstitüsü Matematik Öğretmenliği bölümünde tamamladı. 

1989-1996 yılları arasında Yukarıkocayatak Köyü Muhtarlığı yaptı. Belde statüsüne geçen Yukarıkocayatak'ın ilk Belediye Başkanı oldu. 1999, 2004 ve 2009 yıllarında yapılan yerel seçimlerde Yukarıkocayatak Belediye Başkanı seçildi. 2014' te Serik Belediyesi ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi olarak seçildi. Aynı yıl Serik Belediye Başkan Yardımcılığı görevini yaptı. 2018 yılında Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Tarih Bölümü'nü bitirdi. 2019'da AKP'den Serik Belediye Başkanı seçildi. 

Evli ve 4 çocuk babasıdır.

Kaynak: Kamer Durdu