Yarın yapılması planlanan Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi Mayıs Ayı Toplantısı’nda bulunan imar plan değişikliklerinde bir çok kamusal alanın korunmasına ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun görüşü dikkat çekti.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi Mayıs Ayı Toplantısı’nın yarın saat 14.00’de yapılması planlanıyor. Gündemin 21, 25, 40, 43, 47, 50, 55, 66, 68 ve 83’üncü maddelerindeki imar plan değişiklikleri komisyon tarafından uygun bulunmadı. İstenilen emsal artışları, özelleştirme, konut ve ticaret alanlarına çevrilmek istenmesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından uygun bulunmadı. Komisyonların karar merci değil bilgilendirme mercii olduğu ifade edilirken komisyonca uygun bulunmayan maddelerin kabul edilme olasılığı da bulunurken, gözler Büyükşehir Meclisi’ne çevrildi.

Antalya'da Kamu Alanları Şimdilik Güvende Antalya'da Kamu Alanları Şimdilik Güvende

KONUT ALANINA DÖNÜŞTÜRME UYGUN BULUNMADI

Gündemin 21’inci maddesinde Alanya’nın Kestel Mahallesi’nde bulunan 805 ada 1 parsel ve 806 ada 1 parselin rekreasyon alanından gelişme konut alanı ve park alanın dönüştürülmesinin komisyonca uygun olmadığı görüşüne varıldı.

SAHİLKENT’TE YAPILAŞMAYA İZİN YOK

25’inci madde ise Finike Sahilkent Mahallesi’nde bulunan 199 ada, 200 ada, 446 ada 18,26 ve 27 parsellerin turizm alanı, günübirlik tesis alanı, park ve yeşil alan, belediye hizmet alanı, eğitim ve teknik altyapı alanı olarak düzenlenmesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nca uygun bulunmadı. 

ASKERİ ALANIN KÜLTÜR TESİS ALANINA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ KOMİSYONDA ONAYLANMADI

Gündemin 40’ıncı maddesinde bulunan Döşemealtı K. Yeniköy Mahallesi 1952 ada 3 parsel ve 1704 ada 7 parselin askeri alandan kültür tesis alanına dönüştürülmesi maddesi komisyonca uygun bulunmayarak meclise sunuldu.

Kreş Alanı Satışı İlk Değilmiş Kreş Alanı Satışı İlk Değilmiş

YOĞUN KONUT ALANI İSTEĞİNE GEÇİT YOK

Gündemin 47’nci maddesinde ise Kepez Çankaya Mahallesi 27525 ada 2 parselin kamu hizmet alanından yüksek yoğunluklu mevcut konut alanına dönüştürülmesi yönetmelik belirtilerek uygun bulunmadı.

TSK personeline TikTok yasağı geldi TSK personeline TikTok yasağı geldi

ÖZEL SOSYAL TESİS ALANI VE YOL PLANLANMASINA OLUR YOK

Konyaaltı Aydınlık Mahallesi’nde ise yapılmak istenen değişiklik 50’nci madde olarak gündemde yer aldı. Aydınlık Mahallesi 20699 ada 11 parselin tarım alanından özel sosyal tesis alanına, belediye hizmet alanına ve pasif yeşil alana dönüştürülmesi ve yol planlanması komisyonca uygun bulunmadı. 

TURİZM ALANININ KONUT ALANINA ÇEVRİLME İSTEĞİ KOMİSYONDAN DÖNDÜ

Manavgat Çenger Mahallesi’nde 251 ada 1 parselin bir kısmının turizm alanından gelişme konut alanına çevrilmesi komisyonca uygun bulunmayarak gündemin 55’inci maddesi olarak eklendi.

ALANYA BELEDİYESİ’NİN ÇEVRE DÜZENLEME TALEBİNE KOMİSYONDAN RET

Alanya Çarşı Mahallesi 264 ada 26,27,57 ve 58 parselin çevre düzenlemesi talebi Alanya Belediyesi’nden geldiği şeklinin reddinin uygun bulunduğu belirtilerek gündemin 66’ncı maddesi olarak eklendi.

ÖZEL MÜLKİYET ALANLARINDA YAPILAŞMAYA RET

Gündemin 68’inci maddesinde yer alan Döşemealtı’nda bulunan özel mülkiyeti bulunan kültürel tesis alanı, sosyal tesis alanı, çay bahçesi, kreş gündüz bakımevi ve spor alanlarını içeren binlik plan değişikliği komisyonca uygun bulunmadı.

EMSAL İSTEĞİNE KOMİSYONDAN RET

Korkuteli Meclisi’nde gelen ve gündemin 83’üncü maddesinde yer alan Kargıcak Mahallesi 408 ada 11 parselin konut ve ticaret alanından ticaret alanına dönüştürülmesi ve emsalinin 1.10 katın ise 4 olarak düzeltilmesi ile ilgili imar plan değişikliği komisyonca uygun bulunmadı.

Kaynak: Arda Kır