Yeşilbayır Mahallesi'nde 2 Mayıs 2024’te Orman Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildiği ileri sürülen ağaç kesimi, bölgede tartışmalara yol açtı. Edinilen bilgilere göre Antalya Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait, 2B kapsamına giren ve 7 bin metrekarelik bir alanı kapsayan araziyi, Nuri ve Zeki Karay'ın dedeleri yıllar önce zeytin ve çeşitli ağaçlarla ağaçlandırmıştı. Belirtilen arazide ağaç katliamı yapıldığı ileri sürüldü.

Döşemealtı'nda ağaç katliamı: Dalında çiçeği ile kestiler!

MAHKEME KARARI SONRASI ANİDEN AĞAÇLAR KESİLDİ

Nuri ve Zeki Karay, alanın tapusu için mahkemeye başvurulduğunu, mahkemenin orman arazisine çok yakın olduğu gerekçesiyle Antalya Orman Bölge Müdürlüğü'nü haklı bulduğunu kaydetti. Nuri ve Zeki Karay tarafından mahkeme kararının ardından, Orman Bölge Müdürlüğü’nün arazideki çiçeği dalında olan zeytin ve diğer meyve ağaçlarını telle çevrili orman arazisine dahil etmeyerek kestiği iddia edildi. Bu kesimde, meyve veren en az 20 yıllık 500'den fazla ağaç kesildiği kaydedildi. Orman Bölge Müdürlüğü’nün yaptığı kesimin tapulu araziye de sıçradığı ileri sürülürken Döşemealtı Yeşilbayır Mahallesi 1421 ada 1 parsel numaralı 430 metrekarelik arsada 16 ağacın kesildiği de iddia edildi. 

Döşemealtı'nda ağaç katliamı: Dalında çiçeği ile kestiler!

"SAVCILIĞA BAŞVURACAĞIZ VE HAKKIMIZI ALACAĞIZ" 

Arazi sahibi Necdet Akça ağaçlarının kesilmesinin katliam olduğunu belirterek Akça, "Biz yokken tapulu arazimize orman girmiş ve ağaçlarımızı kesmişler. Polise tutanak tutturduk savcılığa başvuracağız ve hakkımızı alacağız" şeklinde konuştu.

Döşemealtı'nda ağaç katliamı: Dalında çiçeği ile kestiler!

"AĞAÇ KESİMİ İSRAF VE ÇEVRE KATLİAMIDIR"

Olay yerinde bulunan görgü tanığı Muhammet Avcı, ağaç kesimi ile ilgili şunları söyledi: "Ağaçların dalları çiçek doluyken Orman geldi hepsini dibinden kesti attı. Tapulu yeri de kesti, ağaç katliamı yaptı. Ağaçlarda meyveler varken ağaç kesilir mi? Burdan tüm Türkiye'ye bunu soruyorum. İsrail Gazze'de, Orman Bölge Döşemealtı'nda katliam yapıyor." 

Avcı, ağaçların kesilmesinin israf ve çevre katliamı olduğunu belirtti.

Döşemealtı'nda ağaç katliamı: Dalında çiçeği ile kestiler!

Akbelen direnişçisi Muhtar Işık'a kesilen 40 bin liralık ceza iptal edildi Akbelen direnişçisi Muhtar Işık'a kesilen 40 bin liralık ceza iptal edildi

Kaynak: Necdet Görkem SUCU