AK Parti'li milletvekiline TOKİ'den arsa çıktı! AK Parti'li milletvekiline TOKİ'den arsa çıktı!

Son günlerde Türkiye gündemini meşgul eden konutlardaki kira artışları, geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren yüzde 25'lik kira artış sınırlamasıyla daha da önem kazandı. Ancak, bu konuda İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 54. Hukuk Dairesi'nden çıkan emsal niteliğindeki bir karar, tartışmaları daha da alevlendirdi.

Devlet düzenli ödenen o desteği artırdı: İşte yeni zamlı fiyatlar Devlet düzenli ödenen o desteği artırdı: İşte yeni zamlı fiyatlar

Kira Artışlarında Emsal Karar ve Arabulucu Avukat Umut Metin'in Açıklamaları:

Mahkemenin verdiği kararla ilgili açıklamalarda bulunan Arabulucu Avukat Umut Metin, kararın aslında yüzde 25 sınırıyla ilgili olmadığını belirtti. Metin, "Kira tespit davalarında 5 yıldan sonra kira sözleşmelerine ilişkin kira bedeli tespit davası açılabiliyor. Bu davalarda kiralanan taşınmazın durumu ve emsal kira bedelleri göz önünde tutuluyor. Ancak, kiraların öyle bir şekilde değişti ki 5 yıl dolmadan kira tespit davası da açamıyoruz." şeklinde konuşarak, vatandaşların bu konuda soru işaretleri taşıdığını vurguladı.

konut2-9C8N_cover

Kira Uyarlama Davası ve Orantısızlık Durumu:

Metin, mülk sahiplerinin ekonomik gelişmeleri gerekçe göstererek 5 yıldan önce kiranın düşük kaldığını belirtmeleri durumunda, orantısızlık olduğu düşünülen durumlarda uyarlama davası açılabileceğine dikkat çekti. Örneğin, aynı binada bir daire 3 bin TL'ye kiralanırken diğer dairede 20 bin TL'ye kiralanıyorsa, bu durumda büyük bir orantısızlık olduğu söylenebilir.

konut

Yüzde 25 Kira Sınırlamasının Adilliği:

Metin, mahkemenin kararının yüzde 25'in adil olup olmaması üzerine olmadığını, asıl adaletin, eski kiracının 4. yılda 4 bin TL kira alırken, diğer bir dairede 20 bin TL kira alınabiliyorsa burada mahkemenin müdahale etmesi gerektiğini belirtti. "Yüzde 25 adil midir? Kesinlikle değildir." diyerek görüşlerini paylaştı.

Kaynak: Haber Merkezi