Dermatoloji Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Derya Can, hücrelerin enerji elde etme, tamir olma, büyüme ve çoğalma süreçlerinin düzenli bir fabrika gibi işlemesi gerektiğini belirtiyor. Dr. Can, hücre yaşlanmasının organ ya da doku yaşlanmasıyla eşdeğer olduğunu vurgulayarak, düzenli ve sağlıklı beslenmenin hücrelerin daha fazla enerji üretmesine ve az atık biriktirmesine olanak tanıyarak yaşlanmayı yavaşlattığını ifade ediyor.

Glass 2374311 1280

Su: Genç Kalmanın İlk Adımı

Dr. Can, suyun vücuttaki tüm hücreler için enerji elde etme ve atık maddeleri atma konusunda kritik olduğunu belirtiyor. Günde en az 2 litre su tüketmenin genç kalmanın temel adımı olduğunu vurguluyor.

Walnut 2816935 1280

Omega-3 Deposu Ceviz

Cevizin en iyi bitkisel omega-3 kaynaklarından biri olduğunu dile getiren Dr. Can, beyin sağlığına ve bilişsel fonksiyonlara katkı sağladığını belirtiyor. Ayrıca, cilt yapısının gerginliğini koruyarak bağışıklığı güçlendirdiğini ekliyor.

Avocados 6757663 1280

Avokado: Hücre Temizliğinin Mükemmel Müttefiki

Birçok vitamin ve mineral içeren avokadonun, hücrelerde biriken atık maddelerin atılmasında etkili olduğunu belirten Dr. Can, cildin nem kaynağı olan bu besinin cildin daha geç kırışmasına ve parlak görünmesine yardımcı olduğunu ifade ediyor.

Tea 6568547 1280

Antioksidan Gücü: Yeşil Çay

Yeşil çayın yüksek antioksidan etkisinin, cilt hastalıklarını önlemenin yanı sıra güneş ve yaşa bağlı cilt lekelerini engellediğini söyleyen Dr. Can, bu içeceği öneriyor.

Fruit 1227552 1280

Kabuğuyla Yenilen Yeşil Elma

Yeşil elmanın kabuğuyla birlikte yenilmesinin, kolajen aktivitesini uyandırarak ciltte sarkma, kırışma ve yaşlanmayı geciktirdiğini belirten Dr. Can, saçlardaki kırılma ve yıpranmayı da önlediğini ekliyor.

Grapes 4494006 1280

Üzüm: Kansere Karşı Doğal Koruma

Üzüm çekirdeğindeki resveratrolün güçlü bir antioksidan olduğunu belirten Dr. Can, bu maddenin meme ve prostat kanseri gibi birçok kansere karşı koruyucu etkisi olduğunu ifade ediyor. Ayrıca, bağışıklığı güçlendirip cildi sıkılaştırarak kırışıklıkları önlediğini söylüyor.

Garlic 1827021 1280

Soğan ve Sarımsak: Güneşin Zararlı Etkilerine Karşı Kalkan

B vitaminleri, selenyum ve kükürt içeren soğan ve sarımsağın, güneşin zararlı etkilerine karşı cildi koruduğunu belirten Dr. Can, bu besinlerin hücre yenilenmesine ve ciltte sıkılaşmaya katkı sağladığını söylüyor.

Tomato 1205699 1280

Beyin tümörünü tek burun deliğinden çıkardılar Beyin tümörünü tek burun deliğinden çıkardılar

Cilt Dostu Domates

Domatesin, cildin pürüzsüz kalmasına yardımcı olduğunu ifade eden Dr. Can, bu sebzeyi sağlıklı bir cilt için öneriyor.

Lettuce 1239155 1280

Yüksek Folik Asit İçeren Koyu Yeşil Sebzeler

Ispanak, brokoli ve marul gibi koyu yeşil sebzelerin içerdikleri yüksek folik asit sayesinde cilt gerginliğini koruduğunu ve selülit oluşumunu önlediğini belirten Dr. Can, bu sebzeleri düzenli olarak tüketmeyi öneriyor.

Berries 2277 1280

Antioksidan Dolu Kabuksuz Meyveler

Vişne, çilek, kızılcık, yaban mersini, ahududu ve böğürtlen gibi özellikle koyu renkli kabuksuz meyvelerin antioksidan bakımından zengin olduğunu belirten Dr. Can, bu meyvelerin hasarlı hücreleri yenilediğini ve deri kanserini önleyici özellik taşıdığını ifade ediyor.

Chocolate 7476669 1280

Bitter Çikolata: Cildi Genç Tutan Lezzet

Bitter çikolatanın içindeki kakao çekirdeğinin bolca antioksidan barındırdığını dile getiren Dr. Can, özellikle anti-aging etkisi için bitter çikolata tüketilmesini öneriyor.

Sea 1826714 1280

Omega-3 Deposu Balık

Somon, ton balığı ve sardalya gibi soğuk su balıklarının omega-3 bakımından zengin olduğunu söyleyen Dr. Can, bu balıkların hem kalp hem de cilt sağlığı için faydalı olduğunu belirtiyor.

Simply Recipes Greek Yogurt L E A D 5 800A5F70732348C0A9C0A5196Bd1D809

Gençleştiren Yoğurt

Yoğurdun içinde bulunan riboflavinin gençleştirici ve cilt yenileyici etkisi olduğunu dile getiren Dr. Can, özellikle yoğurdun suyuyla birlikte tüketilmesini öneriyor. Anti-aging özellikleri yüksek olan süt, yoğurt ve ayranın sık sık tüketilmesinin cilt sağlığına katkı sağladığını ifade ediyor.

8 adımda sağlıklı beslenin! Sağlık beslenme önerileri 8 adımda sağlıklı beslenin! Sağlık beslenme önerileri

Kaynak: İHA