Özel Günler

ZAMANSIZLIK

 • Serdar Kocaoğlu

  Serdar Kocaoğlu Yazı Arşivi
  12 Eylül 2019 /   7928 Okunma

  ZAMANSIZLIK

  Günler çabuk geçiyor. Zaman mı bizi yakalamaya çalışıyor, yoksa  biz mi zamanı belli değil, bir koşuşturmadır gidiyor.

  Biliyorsunuz herkes gibi bizlerde hayatın içerisine katılabilmek için evimizin dışına çıkmak,sinemaya, hastaneye, okula vb. .. gitmek için toplu taşıma araçlarını kullanıyoruz.

  Toplu taşıma araçlarını kullanırken Antalya ‘da ki ödeme sistemini sağlayan Kent-kart sisteminden toplu taşıma kartı aldım.Kart kullanımından bir sene sonra uyarı geldi ve “vize yaptırmam gerektiği” belirtildi.

  Bu toplu taşıma kartları verilirken biz engellilerden gerekli belgeler isteniyor. Bu belgelerden biriside engelli kartı yada engelli raporudur. Herkes gibi bizde verdik. Birde bu engelli raporumuz da süre yazmamaktadır.

  Karttan vize istenmesi üzerine Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı’na 15.03.2018 tarihli bir dilekçe yazdım.

  Yazmış oluğum dilekçeme telefon görüşmelerinden sonra “lütfenden” 21.06.2018 tarihinde 50092 sayılı cevabi yazı geldi.

  Cevabi yazıda “vize  uygulaması kaldırılması” ilgili istemimle ilgili “görüşmelerin başlamış” olduğu belirtilmiştir.

  Bu gelen cevabi yazının üstünden bir seneyi geçen bir zaman oldu.Bu görüşmeler ne görüşmeymiş ki üstünden iki seçim geçti, hükümetler değişti, belediye başkanları değişti, ölenler oldu, doğanlar oldu.

  Bu vize uygulamasının kaldırılması ile ilgili talebimde belirtiğim( 04.03.2014 tarih ve 28931 nolu “Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları” yönetmeliğinin 6.maddesinin 1.fıkrası b-c bentleri 2-3 ve 4 fıkralarına) bakmak, hukukçularla görüşmek ve vizenin olduğu yada olmadığı belediyelerle görüşmek çok mu zor.?

  Bu yapılan vatandaşı, kişileri ciddiye almamak olmuyor mu?

  Bu arada belirteyim İzmir Büyükşehir Belediyesin ”de toplu taşıma da herhangi bir kart kullanmadan “özürlü kartımı ”göstererek  faydalandım.

  Ne bol zamanınız varmış, harcaya harcaya bitiremediniz!

  Ne önemi var ki vatandaş beklesin, engelli vize yaptıracağım diye uğraşsın değil mi?

  Bizim zamanımız çok, sizin zaten çok…!

  Bekleriz…….

  Tepkisiz Toplum Etkisiz Toplumdur!

   

   


Yorum Yap