Sağlık emekçilerinden vergi adaleti çağrısı: 'Feryadımız duyulmuyor" Sağlık emekçilerinden vergi adaleti çağrısı: 'Feryadımız duyulmuyor"

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Aysel Açıkgözoğlu, okul çağındaki çocukların beslenmesi konusunda önemli bilgiler paylaştı.

Beslenmenin Önemi

Dr. Açıkgözoğlu, sağlıklı bir yaşam için beslenmenin her yaşta hayati öneme sahip olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı: 'Bebeğimizin doğduğu andan itibaren başlayan beslenme serüveni, okula başlama ve daha bağımsız bireyler olma sürecinde ebeveynleri zorlayabilir. Okul çağı, 6-12 yaş arasındaki dönemi kapsar ve bu dönemde çocukların vücut ağırlığı ve boy uzunluğu hızla artar. Bu nedenle, enerji harcamaları fazla olduğundan dolayı beslenme bu dönemde büyük bir önem taşır. Yetersiz beslenme, büyüme ve gelişme üzerinde olumsuz etkiler yapabilir.'

Dr. Aysel Açıkgözoğlu

Temel Besin Grupları Neler?

Dr. Açıkgözoğlu, çocukların bu dönemde ihtiyaç duydukları besinleri belirleyen temel besin gruplarına dikkat çekti. Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından belirlenen 5 ana grup şunlar:

  1. Ekmek, Tahıl, Pirinç, Makarna Grubu: B vitamini, demir, posa ve mineraller açısından zengin karbonhidrat kaynağıdır. Tam buğday gibi az işlenmiş ürünler tercih edilmelidir.
  2. Meyve Sebze Grubu: Deri, göz, diş eti sağlığı için A ve C vitamini içerir. Ayrıca çocukların şeker isteklerini meyvelerle karşılamaları önerilir.
  3. Et Tavuk Balık Grubu: Protein, demir, B vitamini bakımından zengin olan bu grup, çocukların güçlü kemiklere ve dişlere sahip olmalarını sağlar.
  4. Yumurta Peynir Süt Yoğurt Grubu: Süt ürünleri, çocukların kemik ve diş sağlığına katkıda bulunur.
  5. Yağlar ve Şeker Grubu: Çocukların öğünlerini çeşitlendirmek için aralıklı olarak kullanılabilir.

Kahvaltı 'Altın' Değerinde

Dr. Açıkgözoğlu özellikle günün önemli bir bölümünü okulda geçiren çocukların kahvaltıyı atlamamaları gerektiğini vurguladı. Kahvaltı yapan çocukların daha geç yorulduğunu, özgüven sahibi olduklarını ve obezite görülme oranlarının düşük olduğunu belirtti. 'Çocuklar güne kahvaltı yaparak başlamalılardır' diyen Açıkgözoğlu, anne babaların çocukları için bu besin gruplarına dikkat etmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.


8 adımda sağlıklı beslenin! Sağlık beslenme önerileri 8 adımda sağlıklı beslenin! Sağlık beslenme önerileri

Kaynak: İHA