Mercedes-Benz, Almanya'nın Stuttgart şehrinde kurulmuş bir Alman otomobil ve motor şirketidir. Şirketin merkezi Stuttgart'ta bulunmakta ve tüm dünya çapında üretim tesisleri bulunmakta. İsrail'de de bir Ar-Ge merkezi bulunmakta.

Dünya çapında bilinen markalardan biri olan Mercedes, İsrail'deki United Hatzalah ve Alman Kızıl Haçı adlı kuruluşlara toplamda 1 milyon euro yardımda bulundu. Firmanın bu yardımı Filistin'e destek verenler tarafından tepki ile karşılandı. Mercedes-Benz CEO'su Ola Kaellenius, sosyal medya hesabından yardım paketini duyurdu.

Mercedes İsrail'e destek veriyor mu? Hangi otomotiv markaları destekliyor?

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Kaellenius,

'İsrail'e yönelik terör saldırılarından bu yana dünya çapında yayınlanan haber ve görüntüler beni derinden sarsıyor. Orta Doğu'da barışa olası yansımaları konusunda son derece endişeliyim. Bölgede meslektaşlarım, uzun süredir tanıdıklarım ve iyi dostlarım var. Şiddete maruz kalan ve sevdiklerini kaybetmenin yasını tutan herkese en kalbi şefkatimi iletiyorum. Düşüncelerim ayrıca çok sayıda yaralı, kaçırılanlar ve aileleriyle birlikte. Son günlerde çeşitli kurum ve kuruluşlarla temasa geçtik çünkü sahadaki acıların en azından bir nebze de olsa hafifletilmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Mercedes-Benz, kurtarma araçlarının satın alınmasına yönelik yardım kuruluşları United Hatzalah'ın yanı sıra kardeş kuruluşlarla birlikte bölgedeki insani yardımları koordine eden Alman Kızıl Haçı'na toplam bir milyon euro bağışta bulunuyor. Tel Aviv'deki Ar-Ge tesisimizin ekibiyle elbette sürekli iletişim halindeyiz ve onların güvenliği en büyük önceliğimiz.' dedi.

Mercedes İsrail'e destek veriyor mu? Hangi otomotiv markaları destekliyor?

Hangi otomotiv markaları destekliyor?

Mercedes: Mercedes-Benz, 1926 yılında Karl Benz'in şirketi Benz & Cie. ve Gottlieb Daimler'in şirketi Daimler Motoren Gesellschaft'in birleşmesi sonucu kurulmuş otomotiv ve motor markası. Almanya'nın Stuttgart şehrinde kurulmuştur. Şirket İsrail ekonomisine katkıda bulunmaktadır. İsrail'de bir çok satış bayisi vardır.

Mercedes İsrail'e destek veriyor mu? Hangi otomotiv markaları destekliyor?

BMW: Bayerische Motoren Werke AG genellikle anılan kısaltmasıyla BMW, 1916 yılında kurulan Alman: otomobil, motosiklet, motor ve bisiklet üreticisidir. BMW ayrıca, Mini ve Rolls-Royce, otomobil şirketlerinin sahibidir. Çalışan sayısı 120.726’dır. 2020 cirosu 98 Milyar 998 Milyon Euro’dur, aynı yıl 2.494.451 araç üretmiştir. Bu üretimin 2.028.841 adedi BMW markası altındadır. Ayrıca aynı yıl motosiklet üretimi 169.272 adettir. Sadece motor sporlarına özel BMW M'i de bünyesinde bulundurur. İsrail ekonomisine katkıda bulunmaktadır. İsrailde bir çok satış bayisi bulunmaktadır.

ABD Başkanı Joe Biden: Ben Bir Siyonistim İsrail Olmasaydı... ABD Başkanı Joe Biden: Ben Bir Siyonistim İsrail Olmasaydı...

Mercedes İsrail'e destek veriyor mu? Hangi otomotiv markaları destekliyor?

Audi: Audi, Alman menşeli bir otomobil şirketidir ve Volkswagen grubunun bir markasıdır. Şirketin merkezi Ingolstadt, Bavyera'da bulunmaktadır. İsrail ekonomisine önemli derecede katkı sağlıyor. Birçok satış bayisi İsrail'in şehir merkezlerinde bulunmaktadır.

Mercedes İsrail'e destek veriyor mu? Hangi otomotiv markaları destekliyor?

Ford: Ford Motor Company, Henry Ford tarafından Detroit, Michigan, ABD'de 16 Haziran 1903 tarihinde kuruldu. Şu anda merkezi Dearborn, Michigan'dadır. Amerika Birleşik Devletleri'nin savaşın başından beri İsrail'e destek veriyor. Şirketin İsrail ekonomisine katkı sağlanmaktadır. Şirketin satış bayileri İsrail'de bulunmaktadır.

Mercedes İsrail'e destek veriyor mu? Hangi otomotiv markaları destekliyor?

Dodge: Dodge, Amerika Birleşik Devletleri kökenli otomotiv markası. Horace Dodge ve John Dodge kardeşler tarafından kurulan firma ilk kurulduğunda Ford Model T için parça üretmiştir. Otomobil üretimine başladıktan sonra 1914'ten 1927'ye kadar Dodge Brothers Motor Vehicle Company ismini kullanmıştır. 1928'de Chrysler A.Ş. tarafından satın alınmıştır. Şirket 1970'li yıllarda aile otomobilleri, 1980'li yıllarda ise küçük hacimli ve önden çekişli otomobil üretimine başlamıştır. 1990'lı yıllarda ürün gamına pikap ve ligt-truck modellerini de katmıştır. Chrysler ile birlikte 2002'de DaimlerChrysler Otomotiv Grubu'na katılmıştır. Ancak 2007 yılında DaimlerChrysler Grubunun dağılması sonucu, bağlı bulunduğu ana firma Chrysler Grubunu Cerberus adlı yatırım firması tarafından satın alınmıştır. Amerika Birleşik Devletleri'nin savaşın başından beri İsrail'e destek veriyor. Şirketin İsrail ekonomisine katkı sağlanmaktadır. Şirketin satış bayileri İsrail'de bulunmaktadır.

Mercedes İsrail'e destek veriyor mu? Hangi otomotiv markaları destekliyor?

Kaynak: HABER MERKEZİ