İsrail'de Gazze Şeridi'ndeki esirlerin serbest bırakılması ve Başbakan Binyamin Netanyahu'nun istifası talepleriyle düzenlenen protestolar bu hafta da yoğun katılımla devam etti. Her hafta düzenlenen bu gösterilere on binlerce kişi katılarak hükümeti eleştirdi.

Protestocular, hükümetin Gazze'ye saldırıları sonlandırmaması ve esirlerin geri getirilmesi konusundaki kayıtsızlığını sert bir dille eleştirerek, ülke tarihinin "en sağcı hükümetinin" istifasını talep etti. Tel Aviv, Hayfa, Birüssebi ve Batı Kudüs gibi şehirlerde yapılan gösterilerde Netanyahu'ya ve hükümetine olan tepkiler ön plandaydı.

ABD'de Mahkum İlişki Yaşadığı Cezaevi Çalışanını Vurarak Öldürdü ABD'de Mahkum İlişki Yaşadığı Cezaevi Çalışanını Vurarak Öldürdü

Kaplan Caddesi Protestoların Merkezi Oldu

Protestoların merkezi, on binlerce İsraillinin toplandığı başkent Tel Aviv'deki Kaplan Caddesi oldu. Polis barikatlarının kurulduğu caddede, Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemelerine karşı sembolleşen gösteriler yapıldı. İsrail bayrakları taşıyan binlerce protestocu, hükümeti eleştiren pankartlar ve dövizlerle tepkilerini dile getirdi.

Savunma Bakanlığı Önünde Eleştiriler

Gazze Şeridi'ndeki esirlerin yakınları, Tel Aviv'deki Menachem Begin Caddesi'nde bulunan Savunma Bakanlığının önünde toplanarak Netanyahu ve hükümetini eleştirdi. Esir yakınları, Netanyahu ve kabine üyelerini "yalan söylemek" ve "esirleri geri getirecek anlaşmalara engel olmakla" suçladı.

Yoğun Sloganlar ve Müdahaleler

Protestocular, "Hepsi hemen eve!", "Yardım!" gibi sloganlarla davullar ve düdükler eşliğinde Netanyahu'yu suçlayan dövizler taşıdı. Göstericiler, "Bibi esirleri serbest bırak!", "Sen baştasın, sen suçlusun", "200 gün geçti esirler için çok" şeklinde sloganlar attı. Kaplan Caddesi'nden Savunma Bakanlığı önüne yürüyen göstericiler, polis müdahalesiyle karşılaştı.

Polis Müdahalesi Sert Oldu

İsrail polisi, kentin ana yollarından Ayalon Otoyolu'na çıkışları demir bariyerlerle kapatarak göstericilerin geçişini engelledi. Atlı polis birlikleri ve su sıkan TOMA'larla göstericilere müdahale eden polis, protestoların büyümesini engellemeye çalıştı.

Netanyahu'nun Evi Önünde Gösteriler

Netanyahu'nun kişisel konutunun bulunduğu Kayserya ve Hayfa şehirlerinde de binlerce kişi toplandı. İsrail bayrakları ve meşaleler taşıyan göstericiler, "Sen baştasın, sen suçlusun!" sloganları atarak hükümetin istifasını ve erken seçim talep etti.

Gazze'deki Savaş ve Eleştiriler

İsrailli yetkililer, Hamas ile esir takası anlaşması yapmamakla suçlanıyor. Hamas lideri İsmail Heniyye, Katar ve Mısır'ın ateşkes önerilerini kabul ettiğini açıklamıştı. Ancak İsrail, Gazze'ye yönelik saldırılarını sürdürüyor. Bu saldırılarda çok sayıda Filistinli hayatını kaybetti ve sivil altyapı büyük ölçüde tahrip oldu.

İsraillilerin Tepkisi Artıyor

İsrail'de, hükümetin Gazze'deki esirlerin serbest bırakılması ve ateşkes anlaşmasının imzalanması talepleriyle düzenlenen protestolar, halkın hükümete olan tepkisinin arttığını gösteriyor. Netanyahu'nun bu talepler karşısında nasıl bir adım atacağı merakla bekleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi