Borsa İstanbul, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı duyuruda, Sermaye Piyasası Kurulu'nun kararı doğrultusunda Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) uygulaması kapsamında, ERSU Meyve ve Gıda Sanayi (ERSU) ve SAN-EL Mühendislik (SANEL) hisseleri için önleyici tedbir ve yasak kararı aldığını bildirdi.

Açıklamaya göre, VBTS çerçevesinde, 17/01/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 16/02/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar olan süre içinde ERSU ve SANEL payları, emir paketi tedbiri ile işlem görecek.

Kamu çalışanlarının odak noktası 3600 ek gösterge Kamu çalışanlarının odak noktası 3600 ek gösterge

Emir paketi tedbiri, piyasadaki düzeni ve etkinliği artırmaya yönelik alınan bir dizi önlemi içermektedir. Bu önlemler arasında "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması," "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" gibi tedbirler bulunmaktadır. Ayrıca, Varlık Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) çerçevesinde daha önce belirlenmiş olan tedbirler, emir paketi tedbirleri uygulanırken de geçerliliğini sürdürecektir. Bu tedbirler arasında kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri gibi önlemler de bulunmaktadır.

Kaynak: Haber Merkezi