Şeriat ile yönetilen İran Devlet Başkanı’nın ölümü sonrası 1 günlük milli yas ilan edildi. Geçtiğimiz aylarda Türkiye’yi yasa boğan arka arkaya gelen 24 şehit haberi sonrasında da milli yas ilan edilmesini beklemiştik.

24 vatan evladı bölücü terör örgütü ile girdiği çatışmalarda toprağa düşmüştü. Bu ülke için canını verdi, bu ülke için çarpıştı ama bir tane molla kadar değer görmedi. İnkar etmeyin.

Cumhuriyet’in bölünmez bütünlüğü uğruna toprağa düşen vatan evlatlarına verilmeyen değer, İranlı bir mollaya mı veriliyor?

Şeriat ile yönetilen ülkelerde yaşanan her kötü gelişmeye hükümet, olayın yaşandığı ülkenin halkından daha çok üzülüyor. 

Ülkemize giren istilacıların büyük çoğunluğunun İran üzerinden yurda giriş yaptığını hepimiz biliyoruz. Bu durumu Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğüne tehdit olarak nitelendiriyorum. 

Madem İran’ın bizimle güçlü ve sağlam ilişkileri var sınır güvenliği noktasında neden yardım etmiyor? Bu soruyu sorunca hemen ‘istilacıların yurda girişine hükümet göz yumuyor’ diyerek karşılık vereceksiniz. Haklısınız. Ama önceki Savunma Bakanı Hulusi Akar, ‘Gücü yeten varsa sınırdan geçsin’ demişti. Hükümet bu konuyu reddediyor. 

İran sınır güvenliğini sağlayamıyor. Her gün binlerce kaçak giriş oluyor. Humeyni’nin molla öğrencisi helikopter kazasında ölünce, vatan evlatlarından daha çok değer görüyor. Verilen yüzlerce şehit Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünü korumak için verildi. Bu bütünlük İran sınırında hiçe sayılıyor.

Tüm bunlara rağmen onlarca şehit verilen günlerde gerçek vatanperverler hüzne boğulurken yas ilan edilmedi de bir tane molla ölünce mi edildi?

Bu ülkeyi canların veren şehitler, oğullarını toprağa koyan babalar, arkalarında ağlayan analar, eşler, kardeşler var etti. Bir tane molla değil.