Haziran ayının gelişiyle birlikte Türkiye, Afrika'dan gelen sıcak hava dalgasının etkisi altına girdi. Adana, bu sıcak hava dalgasından en çok etkilenen iller arasında yer aldı. 

Tüm Zamanların En Sıcak Haziran Ayı Adana'yı Vurdu

Sıcaklıkların 43 dereceye kadar yükseldiği şehirde, nefes almanın bile zorlaştığı saatlerde vatandaşlar perişan durumda.

A W222872 02 Result

Berber Uluçay'dan Dikkat Çeken Vefa Talebi

Adana'da bir berber olan Ahmet Uluçay, aşırı sıcaklardan korunmak için klimanın hayati öneme sahip olduğunu belirtti. 1902'de ilk elektrikli klima ünitesini icat eden Willis Haviland Carrier'in adının Adana'da bir caddeye ya da parka verilmesi gerektiğini savundu. Uluçay, 'Adana için klima çok önemli bir icat. Klima olmadığında hayat durma noktasına geliyor. Carrier, Adanalılar için çok önemli bir isim,' dedi.

Meteorolojik uyarı: Antalya'da kuvvetli yağışlara karşı dikkat! Meteorolojik uyarı: Antalya'da kuvvetli yağışlara karşı dikkat!

A W222872 03 Result

'Klima Olmadan Hayat Zor'

Uluçay, 'Adana'nın çok sıcak bir şehir olduğunu ve insanların bu yüzden çok sinirli olduklarını' belirtti. 'Carrier olmasaydı Adanalılar ne yapardı? Gerçekten Adana halkı vefalıdır. Biz Adana mülki amirlerimizden, belediye başkanlarımızdan Carrier'in adının sokaklara, caddelere veya parklara verilmesini istiyoruz. Bu konunun ciddi takipçisi olacağız. Bizler kuaförüz ve tıraş ederken klima olmasaydı ne yapardık? Eski berberler havlularla yelleyerek tıraş ederdi, biz şimdi klimalı ortamlarda rahatça çalışabiliyoruz,' diye konuştu.

Müşterilerin de Desteği Var

Tıraş olmaya gelen bir müşteri de, 'Klima olmasaydı burada tıraş olamazdım. Çok terlerdim, eski kuaförümde klima yoktu. Bu yüzden orayı çok tercih etmiyordum. Burada yaşamak zor, sıcakta yaşayarak hayatımızı kısaltıyoruz. Klima olmasaydı burada yaşayamazdık. Bu yüzden Carrier'i Adana'da yaşatmak istiyoruz,' dedi.

Adana'da meteorolojik afet! Tarlalardaki ürünler yandı Adana'da meteorolojik afet! Tarlalardaki ürünler yandı

Kaynak: İHA