Bakan açıkladı: Gemilerin Boğaz geçiş ücretlerine zam Bakan açıkladı: Gemilerin Boğaz geçiş ücretlerine zam

Adana'da bu yıl tüm zamanların en sıcak Haziran ayı yaşandı ve bu durum tarımı olumsuz etkiledi. Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, aşırı sıcaklardan dolayı çiftçilerin zor durumda olduğunu belirtti. Doğan, 'Haziran ayının başından bu yana aşırı sıcaklar nedeniyle Çukurova'da yetişen karpuz, kavun, domates ve biberlerin tamamı yandı' dedi.

Ürünler Kurudu, Çiftçiler Perişan

Doğan, 50 dönüm kavun tarlasının tamamen kuruduğunu vurgulayarak, 'Araçla buraya gelirken hava sıcaklığı 43 dereceydi. Aşırı sıcaklardan dolayı Adana'nın tamamında karpuz, kavun, domates ve biber kalmadı. Birçok üründe de ciddi zarar oluştu' diye konuştu.

A W222692 06 Result

Geç Çıkan Karpuzlar Hariç Tüm Ürünler Yandı

Mehmet Akın Doğan, sadece geç çıkan karpuzlarda sorun olmadığını, ancak diğer ürünlerin tamamen yandığını ifade etti. Çiftçilerin zor durumda olduğunu belirten Doğan, 'Çiftçimiz bu tarlaya sera yapmıştı ve şimdi tarlasını sürüp ikinci ürünü hazırlamaya başlayacak. 2024 yılının hükümet tarafından Adana'da afet yılı ilan edilmesini bekliyorum' dedi.

A W222692 01 Result

'Adana Afet Kapsamına Alınmalı'

Doğan, sorunun sadece borç ertelemekle çözülemeyeceğini belirterek, 'Çiftçimizin borcunu ertelemekle bu sezonu kapatamayız. Narenciye, mısır, pamuk gibi ürünlerde de sıkıntılar var. Adana ilinin afet kapsamına alınmasını istiyoruz, yoksa Adana'nın çiftçisi bitti, ayakta zor duruyor. Karpuzları toplayacak kamyon bile bulunmuyor. Nakliye fiyatları yükseldi' dedi.

A W222692 04 Result

TARSİM Kapsamı Genişletilmeli

Doğan, bölgede yetişen tüm ürünlerin rüzgara ve sıcağa karşı TARSİM kapsamına alınmasını isteyerek, 'Araçlar nasıl kaza yaptığında sigorta tarafından mağduriyeti karşılanıyorsa, TARSİM yaptıran çiftçimizin de zararının bu şekilde karşılanmasını istiyoruz' dedi.

İki Hafta Önce Yağan Dolu da Mahsulü Vurmuştu

Yaklaşık iki hafta önce yağan doludan dolayı çiftçilerin mahsulü de zarar görmüştü. Adana'da yaşanan bu doğal afetler, tarımı olumsuz etkileyerek çiftçileri zor durumda bıraktı.

Adana Yüreğir'de 15 yaşındaki genç sulama kanalında boğuldu Adana Yüreğir'de 15 yaşındaki genç sulama kanalında boğuldu

Kaynak: İHA