Akdeniz'e 321 kilometrelik kıyısı bulunan Mersin, mavi bayrakların çekilmesiyle birlikte turizm sezonuna hızlı bir giriş yaptı. Hava sıcaklıklarının aniden yükselmesi, tatile erken çıkanları memnun etti.

A W222690 08 Result

Mersin'de 41 Plajı Var

Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından biri olan Mersin'de, Akdeniz'e uzanan 321 kilometrelik kıyı şeridinde 41 plaj bulunuyor. Bu plajlardan 11'i, 30 kriteri yerine getirdiği için mavi bayraklı olarak hizmet veriyor. Haziran ayının gelmesi ve hava sıcaklıklarının yükselmesiyle birlikte kentteki turizm canlanmaya başladı, mavi bayraklar da göndere çekildi. Özellikle ailelerin tercih ettiği Erdemli Kumkuyu plajında, denizden getirilen mavi bayrak Vali Ali Hamza Pehlivan tarafından göndere çekildi. Sezon yeni başlamasına rağmen, sıcak havayı fırsat bilen birçok vatandaş denize girmeye başladı ve yoğunluğun önümüzdeki haftalarda artması bekleniyor.

A W222690 02 Result

'11 Plajın Mavi Bayrağı Var'

Mavi bayrak uygulamasını kısa süre önce gerçekleştirdiklerini belirten Vali Ali Hamza Pehlivan, bu uygulamanın plajın 33 ayrı kriteri yerine getirdiğini gösterdiğini ifade etti. Uygulamanın üç ayrı bakanlık tarafından da takip edildiğine dikkat çeken Pehlivan, 'Bu uygulama ile kriterleri yerine getiren plajlar her yıl güncellenmek şartıyla mavi bayrağa sahip oluyor. İlimizde 11 plajın mavi bayrağı var. Bu sayı ile ilimiz Türkiye'de en çok mavi bayrağı olan şehirler arasında 8'inci sırada' dedi.

Antalya'da sıcak hava rekor kırdı: Termometreler 43 dereceyi gösterdi Antalya'da sıcak hava rekor kırdı: Termometreler 43 dereceyi gösterdi

A W222690 03 Result

15 Günde Bir Su Numunesi Alınıyor

33 kriterin önemli bir kısmının zorunlu, bir kısmının ise kılavuz niteliğinde olduğunu belirten Pehlivan, 15 günde bir su numunesi alındığını ve bayrak verildikten sonra işlemlerin bitmediğini, her yıl gerekli denetimlerin yapıldığını ve ulusal ile uluslararası uzmanlar tarafından değerlendirildiğini söyledi. Mersin'de 43 plaj olduğuna vurgu yapan Pehlivan, 'Biraz önce turizm paydaşlarımızla beraberdik. Özellikle ilimizde faaliyet gösteren paydaşlarımızla da konuşmuştuk. 11 mavi bayraklı plajımız var. Şu anda 4'te birine tekabül ediyor. Bunu önümüzdeki uygun bir sürede en az yüzde 100 artırmalıyız. Önümüzdeki yıllarda ilk etapta iki katına çıkaralım. 41 plajın zaman içerisinde tamamını mavi bayraklı yapalım diye konuştuk. İlk etapta iki katına çıkarma hedefi koyduk' şeklinde konuştu.

A W222690 05 Result

Konyaaltı'nda Soyunma Kabini Krizi: Öyle Şeyler İtiraf Etti Ki Konyaaltı'nda Soyunma Kabini Krizi: Öyle Şeyler İtiraf Etti Ki


 

Kaynak: İHA