Aydın tarımının can damarlarından olan Büyük Menderes Nehri, doğduğu bölgeden denize döküldüğü yere kadar üzerinde yapılan birçok köprüye ev sahipliği yapıyor. Aydın’ın Söke ilçesine bağlı Sarıkemer’i birbirine bağlayan ve bir zamanlar deve kervanlarının geçtiği, 1988 yılında da Kemal Sunal’ın başrolünü oynadığı İnatçı filminin birçok sahnesinin çekildiği tarihi taş köprü yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde yağan yağmurlar ile birlikte Büyük Menderes Nehri’ne atılan çöpler, ağaç kütükleri ve kargılar nedeniyle menfezleri tıkanan taş köprü alarm veriyor.  
 
  “Yıkılırsa herkes rahatlayacak” 
  Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu (KVKK) tarafından temizlenmesi için izin verilse de uzun zamandır temizlenmeyi bekleyen taş köprüye dikkat çeken Ekosistemi Koruma ve Doğa Severler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, “İlgili kuruma 20 gün önce müracaat ettik. Aydın KVKK temizlik çalışması için izin vermesine rağmen bu konuda hiçbir çalışma yok ne yazık ki. Tarihi taş köprü yıkılırsa herkes rahatlayacak. Çünkü çöpleri tutacak bir engel kalmayacak. Tüm atıklar Ege Denizi’ne transit gidecek” dedi. Temizleme çalışması için DSİ ekiplerine çağrıda bulunan Sürücü, aynı sorunun sürekli yaşanmaması ve tarihi köprünün korunması adına yüzer bariyer yapılmasını ve Söke regülatöründe arızalı olduğu gerekçesiyle yıllardır karada duran yüzer bariyerin aktif hale getirilmesini talep etti. 
 
  “Kimse sahip çıkmıyor” 

Depremin ardından Hatay'da narenciyeler çürümeye terk edildi Depremin ardından Hatay'da narenciyeler çürümeye terk edildi

Tarihi taş köprüye kimsenin sahip çıkmadığını söyleyen Sürücü, “Ege’nin en büyük akarsuyu olan Büyük Menderes Nehri’nin sorunları bitmiyor. Son yıllarda kanayan yara haline gelen Söke’ye bağlı Sarıkemer’de bulunan tarihi Taşköprü’nün sorununa kimse sahip çıkmıyor. 1956 yılında Sarıkemer’e gelin gelen Emine Tuna, geldiğinde Menderes suyunu hem içiyor, çaylarını demliyor, yemeklerini yapıyor ve çamaşırlarını da bu sudan kullanıyormuş. Kemal Sunal’ın İnatçı filminin çekildiği kahvenin sahipleri olan Emine Tuna, taş köprüde de sahneleri olan filmin çevrildiği yıllarda bile Menderes'in temiz olduğunu söylüyor, bugünkü içler acısı durumuna çok üzüldüğünü belirtiyor. Menderes’in yukarı havzalardan taşıdığı plastik atıklar, çöpler, ağaç kütükleri ve çöplerin hepsi taş köprünün arkasında birikiyor. Ağaç kütükleri köprüye baskı yapıyor, köprünün kemerlerini doldurup su geçişini engelliyor. Yağmurlar nedeniyle Menderes’in suları yükselmiş durumda. Tıkalı olması nedeniyle kemerlerden geçemeyen çöpler ve kütükler taş köprüye aşırı baskı yapıyor. Şu anda köprünün üzerinden sular ve yavaş yavaş çöpler geçtiği için riskli olduğundan karşılıklı her iki mahallede oturanlar köprüyü kullanamıyor. Buradaki çöpler ve hayvan ölüleri hem halk sağlığını hem de nehirdeki biyolojik çeşitliliği olumsuz etkiliyor. Yüzer bariyer sisteminin taş köprüye takılması halinde hem köprüyü yıkılmaktan kurtaracak hem de tonlarca çöpün denize gitmesini önleyecek” dedi. 
 

Kaynak: İHA