İş adamı Fehmi Öztürk'ün yaşadığı olaylar gerçekten şaşırtıcı ve dikkat çekici bir boyutta. 2014 yılında iş ortaklığı kurduğu Fırat Muşlu ile 2017'de ortaklığı sonlandırmak istediği sırada, ortağı uzlaşmaya yanaşmayarak eski AKP Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten'in başkanlığındaki bir heyet devreye girdi.

Fehmi Öztürk, bu süreçte 50 milyon dolarlık mal varlığı ve 360 milyon dolar değerindeki kentsel dönüşüm ve AVM projesini kaybetti. Öztürk, yaşadığı bu olayları şu şekilde anlattı: "2018'in başında uygulamaya konulan bir planla, ortağım Fırat Muşlu tarafından şirket içinde kasıtlı bir anlaşmazlık yaratıldı. Ardından eski milletvekili Cuma İçten planlı bir şekilde devreye girdi. İçten, anlaşmazlıkları çözmekte uzman olduğunu söylediği dost meclisi adı verilen bir topluluk kurdu. Bu dost meclisinde, ortağım Fırat Muşlu'nun silahlı adamlarının gölgesinde, bana tarihsiz belgeler ve senetler imzalatıldı. Bu tahkim heyeti olarak adlandırılan dost meclisi aracılığıyla, şirketteki hisselerimin devri zorla sağlandı ve mallarım elimden alındı."

Cemaat mensubu imam da var

Öztürk'ün mal varlığını elinden alan beş kişilik heyetin içinde, eski AKP Milletvekili Cuma İçten'in yanı sıra Süleymancılar Cemaati'ne mensup olduğu iddia edilen bir imam olan Bayram Karakoç da bulunmaktadır. Heyette ayrıca, önceki İçişleri Bakanı ve AKP milletvekili Süleyman Soylu'ya yakınlığıyla bilinen Selahattin Tavusbay ile Süleyman Özdemir ve Şükrü Dericisi gibi isimler de yer almaktadır.

Soylu'nun eniştesi devreye girdi

Fehmi Öztürk, mahkemelerde adalet arayışı sırasında, Süleyman Soylu'nun eniştesi ve bir üst rütbeli polisin müdahil olduğu bir olayla karşılaştı. Öztürk, yaşadığı bu olayları şu şekilde ifade etti:

"15 Ekim 2020 tarihinde Süleyman Soylu'nun eniştesi Abdulkadir Işık benimle görüşmek istedi ve ertesi gün Emirgan'da buluştuk. Yanlarında Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanı Yardımcısı olduğunu söyleyen Taner Doğangüzel ve İbrahim Tüylüoğlu isimli bir kişi vardı. Bana, 'Senin dosyan Mali Şube'de, polislere 1 milyon 500 bin TL verildi. Dosyan kapatılacak ve savcının da haberi var.' dediler. İşimin çözülebileceğini ancak içinden paranın yüzde 10'unun ayrılacağını ifade ettiler. Ardından bu durumu Süleyman Soylu'ya mesaj atarak ilettim ve aynı zamanda Adalet Bakanı ile yardımcılarına da bilgi verdim." Ancak bu görüşmeden bir süre sonra, Öztürk'ün hukuk mücadelesine başlamasıyla, şiddet uygulanarak ağır şekilde dövüldü. Bu saldırı sonucunda Öztürk ve oğlu, ağır yaralanmış ve Öztürk'ün bir gözünde kalıcı görme kaybı yaşanmıştır. Bu saldırının faili Cem Özmüş ise 15 Temmuz 2021 tarihinde Kartal sahilinde silahla vurularak öldürüldü. Cem Özmüş'ün ailesi, mahkemede yaşananları detaylı bir şekilde anlattı.

Sokakta ölen kadını kocası öldürüp İzmir'e kaçmış Sokakta ölen kadını kocası öldürüp İzmir'e kaçmış

Öldürüldü

Öldürülen Cem Özmüş'ün 16 yıldır Fırat Muşlu'nun sağ kolu ve koruması olduğu, Muşlu'nun Fehmi Öztürk'ü dolandırdığını iddia eden aile üyeleri, yaşananları detaylı bir şekilde anlattı. Ölmüş olan Cem Özmüş'ün eşi Pınar Özmüş, şunları söyledi: "Eşim, Fırat Muşlu'nun tahsilat işlerini, daha doğrusu gayrimeşru ve kirli işlerini yapıyordu. Fırat Muşlu'ya, Fehmi Öztürk'e yönelik gerçekleştirdiğin her şeyi mahkemelerde anlatacağım. Ben senin kara kutunum, demişti." İddianamede, Cem Özmüş'ün patronu Fırat Muşlu'nun azmettirici olduğu ve tasarlayarak öldürme suçunu işlediği belirtilmiş olsa da Muşlu'nun tutuklanmadığı ifade edildi. Daha sonra Özmüş'ün ölümüne yardım eden isimlerden biri olan İhsan Boyabat'ın, "etkin pişmanlıktan yararlanmak için İstanbul Anadolu Adliyesi’ne gitmek isterken" öldürüldüğü iddia edildi. Boyabat'ın dosyasına gizlilik kararı konuldu.

Mahkeme, Fehmi Öztürk'ün mal varlığının iadesine ve imzalatılan senetlerin geçerli olmadığına karar verdi. Ancak, beş kişilik heyet ve Fırat Muşlu, bu kararı istinaf mahkemesine taşıdı. İki yıldır bir karar verilmediği için Fehmi Öztürk’e mal varlığı iade edilmedi. Öztürk, yıllardır can güvenliği olmadığını ve defalarca ölümle burun buruna geldiğini ifade etti.

A haber muhabiri tanık oldu

2016 yılında Alman kanalı ZDF'nin önünde yaptığı yayınla gündeme gelen ve hafızalara kazınan yandaş A Haber’in eski muhabiri Mevlüt Yüksel, Fehmi Öztürk'ün mal varlığını elinden alan kişilerin suç örgütü olduğunu ve bu örgütten büyük miktarda para aldığını ifade ederek, bu dosyada tanık olarak ifade verdi.

Sahte bilirkişi raporu

Ayrıca, Fehmi Öztürk'ün mal varlığının elinden alınmasına ilişkin olarak sahte bilirkişi raporu hazırlandığı da ortaya çıktı. Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturmada, eski milletvekili Cuma İçten ve Fırat Muşlu ile adliye çalışanlarının da aralarında bulunduğu altı kişiye "Kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği ve kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliğine yardım etme" suçlamaları yöneltildi. Sahte bilirkişi raporunda imzası olduğu belirtilen Cumhuriyet Savcısı Erkal K.’nin dosyası da soruşturma izni verilmesi için Hakimler ve Savcılar Kurulu’na gönderildi.

Kaynak: Haber Merkezi