Antalya’da milyonlarca misafiri ağırlayan dünyaca ünlü Konyaaltı sahilinde, denizin dibinin çekirdek kabuğu tarlasına döndüğü görüldü. Akdeniz Üniversitesi Sualtı Topluluğu üyesi Yusuf Şamil Arslan, “Bugün gördüğümüz görüntülere ilk defa rastladık. Toplayabileceğimiz bir şey değil, görüntü bizi korkuttu” dedi.

Cumhuriyetin 100. Yılında Hayalimizdeki Antalya Cumhuriyetin 100. Yılında Hayalimizdeki Antalya

Deniz Dibindeki Kirlilik

Akdeniz Üniversitesi Sualtı Topluluğu üyeleri, su altı canlılarını incelemek için dalış gerçekleştirdi. Ancak, deniz tabanını kaplayan ve ilk önce ağaç yaprağı zannedilen kirlilik tabakası, çekirdek kabuğu olduğu belirlendi. Rüzgar ve dalgayla denizin dibinde bir tabaka oluşturan çekirdek kabukları, büyük bir kirlilik oluşturdu.

Çekirdek Kabuğu Kirliliği

Yusuf Şamil Arslan, deniz altında gördükleri görüntünün kendilerini çok üzdüğünü ifade etti. Arslan, “Ciddi derecede çekirdek kabuğu vardı. Toplayabileceğimiz bir şey değil, bizi görüntü korkuttu. Karadaki tüm çekirdek kabukları içeriye çekilmiş ve kümelenmiş bir şekilde duruyordu. Genelde plastik şişeler görüyorduk. Vatandaşlarımız çekirdek kabukları ufak olduğu için dikkate almıyor, ama her insan bir avuç çekirdek tüketse büyük bir kirlilik oluşur. Duyarlı olalım. Deniz canlılarını da kötü etkiliyor” dedi.

Kaynak: İHA