GTA 6'nın fragmanı yayınlandı GTA 6'nın fragmanı yayınlandı

Intel Arc Alchemist ekran kartları, yeni bir güncelleme sayesinde yapay zeka (AI) performansını 2.7 kat artırmayı başardı. Bu performans artışı, Intel’in Xe Matrix Extensions (XMX) adını verdiği GPU çekirdeklerinin ve Microsoft Olive desteğinin bir sonucu.

XMX çekirdekleri, Stabil Difüzyon gibi AI iş yüklerini hızlandırma yeteneğine sahip. Ancak eski sürücü versiyonlarında Microsoft Olive desteği bulunmadığı için beklenen performansa ulaşamıyordu. Yeni güncelleme ile birlikte, Intel Arc Alchemist ekran kartları, AI görüntü oluşturucu Stable Diffusion’da 2.7 kat performans artışı sağladı.

Bu performans artışının bir kısmı, Intel sürücü ekibinin optimizasyon çalışmaları sayesinde gerçekleşti. Ancak artışın büyük bir bölümü, Microsoft Olive sayesinde oldu. Microsoft Olive, temelde bir yapay zeka veya makine öğrenimi modelini alan ve ardından farklı donanımların onu hızlandırabileceği tüm yolları bulan bir algoritma.

Diğer tarafta AMD, AI için özel olarak hazırlanmış donanım sunmuyor. Ancak RDNA 3 mimarisine sahip ekran kartları, AI tabanlı işlemleri RDNA 2’ye kıyasla daha iyi performansa sahip. Analistler, AMD’nin yakın zamanda Microsoft Olive ile yapay zeka performansını artıracağını tahmin ediyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ