SİVİL SİYASETE DARBE

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nun 4 Haziran’da yapılan görüşmelerinde haklarında kesinleşmiş hapis cezaları olan CHP’li Enis Berberoğlu, HDP’li Leyla Güven ve HDP’li Musa Farisoğulları’nın milletvekilliği düşürüldü. Kararı CHP’li ve HDP’li vekiller protesto etti. Türkiye’nin dört bir yanından uygulamaya tepki yağdı

SİVİL SİYASETE DARBE

SİVİL SİYASETE DARBE

Antalya Baro Başkanı Polat Balkan, meslek odalarının ve baroların da seçim sistemlerine müdahalenin gündemde olduğu bir ortamda 3 muhalefet milletvekilliğinin, milletvekilliğinin düşürülmesini değerlendirdi. “4 Haziran’da üç milletvekilinin parlamento üyelikleri, haklarında kesinleşen yargı kararları gerekçe gösterilerek düşürüldü” diyen Başkan Balkan, Anayasa Mahkemesi ve AİHM'deki başvurulara karşın ve üyelikleri düşürülen milletvekillerinin siyasi partilerine bilgi bile verilmeden işletilen sürecin, demokratik teamüllere aykırı olduğunu ve yürütmenin TBMM üzerindeki tahakkümü olduğunu söyledi.

CEBERUT ANLAYIŞ

Balkan şöyle konuştu: “Demokrasiye, halk iradesine, halkın seçme ve seçilme hakkına, sivil siyasete darbe olarak nitelendirilen bu kararlar, toplumsal dokudaki gerilimi, yırtılmayı daha da derinleştirecektir. Ne yazık ki ceberut ve giderek daha da otoriterleşen bir anlayış ve rejimle karşı karşıyayız. Halkımızın adil yargılanma ve hak arama özgürlüğünün temsilcisi olan avukatların ve baroların susturulma ve teslim alınması projesi de bu anlayışın yansımasıdır. Bizlere düşense gerçek bir demokrasi ve hukuk devleti inşa etmek için ısrarla ve kararlılıkla mücadele etmektir.”

Ziya Nur SEZEN


Yorum Yap