Aile hekimleri zorda

Antalya’da faaliyet gösteren Aile Sağlığı Merkezi hekimlerinden Dr. Alper Bağcı içerisinde hizmet verdikleri bina için mülk sahibi tarafından büyük bir kira artışı talep edildiğini ve bu artış kabul edilmediği takdirde binayı boşaltmalarının istendiğini belirtti.

Aile hekimleri zorda

Aile hekimleri zorda

Antalya olduğu gibi Türkiye genelinde de aile hekimlerinin yer sıkıntısı çektiğini  bildiren Alper Bağcı, “3 yıl önce kiraladığım ve içerisine de 80 bin TL masraf yaptığım Aile Sağlık Merkezi(ASM) binasının mülk sahibi yüzde 100 kira artışı talep ediyor. Bu kirayı ödeyemememiz halinde de binayı boşaltmamızı istiyor. Öncelikle bu kira bedelini karşılayabilmemiz mevcut ödenekler göz önünde bulundurulduğunda mümkün değil. Binayı boşaltmak istesek çevrede Aile Sağlık Merkezi olarak kullanabileceğimiz başka yapı yok. İşyeri ve apartman girişlerindeki ASM’lerden de sakinler gürültü, hareketlilik ve benzeri sebepler nedeniyle kısa bir süre sonra şikayetçi olmaya başlıyor. Peki yer bulamazsak bu ASM’ye bağlı bunca hasta ne olacak? Bu şu anda sadece bizim sorunumuz gibi görünse de ülkemiz genelinde ciddi bir sıkıntı var bu alanda” dedi.. 

HASTALARIK HUZURU KAÇIYOR

Aile Hekimi Dr. Alper Bağcı, şunları söyledi :” bazı hayırseverlerin veya camilerin Aile Sağlık Merkezleri’ne yer gösterdiklerine, bazı belediyelerin ise özel olarak müstakil konumda 2-3 katlı yapılar inşa ederek kira almaksızın Aile Sağlık Merkezi olarak kullanıma açtıklarına değiniyor. “Aile Hekiminin görevi Aile Sağlık Merkezi açmak veya kira sözleşmesi bittiği için taşımak üzere yer aramak olmamalı. Mülk sahipleri ile karşı karşıya geliyoruz, ciddi gerilimler yaşıyoruz ve hatta kimi zaman tehdit ediliyoruz. Hastalarımızın da huzuru ve hizmet alma hakkı engelleniyor. Bu nedenle devletimizin bizi mülk sahipleri ile bu şekilde karşı karşıya getirmemesini bekliyoruz. Sonuçta bizler sözleşme ile kamu hizmeti veriyoruz ve odaklanmamız gereken nokta da muayenelerimiz ve hastalarımızın ASM’lerden en iyi şekilde yararlanıp yararlanmadığını takip etmek. Özellikle de Sağlık Bakanlığımız tarafından bu konuya bir an önce çözüm bulunmasını istiyoruz. İl Sağlık Müdürlüklerimizden, Belediyelerimizden destek bekliyoruz.”  (Haber Merkezi)


Yorum Yap