Gazipaşa'da 50 yıl sonra mahalle sakinleri tapularını aldı Gazipaşa'da 50 yıl sonra mahalle sakinleri tapularını aldı

Samsun'da bir süredir etkili olan Kuzey Afrika tozları, bugün yağmurla birlikte yeryüzüne düştü. Meteoroloji ve Samsun Valiliği'nin uyarılarının ardından beklenen çöl tozları ve yağmur, özellikle akşam saatlerinde etkisini gösterdi.

Toz Bulutları Günler Sonra Yağmur İle Birlikte Yere İndi

Günlerdir havayı kaplayan çöl tozları, akşam saatlerinde başlayan yağmurun da etkisiyle yere indi. Kuzey Afrika'dan gelen toz bulutları, yağmurun etkisiyle arabaların, binaların, asfaltın ve camların üzerine yapıştı.

Vatandaşlar Önlem Aldı, Çamaşırlarını Topladı

Yağmurun başlamasıyla birlikte gökyüzündeki tozlar yavaş yavaş yeryüzüne inerken, balkonlarda çamaşırları bulunan vatandaşlar, çamur oluşmasını engellemek için çabuk davrandı. Yağmur sonrası arabaların üzerinde çamurumsu bir tabaka oluşurken, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı verilerine göre Samsun'un Bafra, İlkadım, Canik ve Tekkeköy ilçelerindeki hava kalitesi hassas gruplar için sağlık etkileri oluşturabilecek düzeyde hassas olduğu uyarısında bulunuldu.

Vatandaşlar Gökyüzünün Durumunu Değerlendirdi

Yağmurla birlikte tozların yeryüzüne indiğini ifade eden vatandaşlar, günlerdir gökyüzünün çöl tozlarıyla kaplı olduğunu belirtti. Yağmurla birlikte tozların yeryüzüne indiğini gören vatandaşlar, dışarıda asılı olan çamaşırları kötü olmaması için hızla topladı.

Kaynak: İHA