Kesik Minare için imza kampanyası

Antalya’nın simgesi tarihi Kaleiçi’ndeki Kesik Minare’ye Şehzade Korkut Camii’nin külahının takılmasına yönelik tepkiler çığ gibi artıyor..Kesik Minare’nin külahlı yeni halinin görüntülerinin medyaya yansımasıyla başlayan tepkiler ‘Kesik Minaremizi geri istiyoruz’ sloganı ile imza kampanyası çağrılarına dönüştü..

Kesik Minare için  imza kampanyası

Kesik Minare için imza kampanyası

Antalya’nın çekirdek kenti tarihi Kaleiçi’ndeki  Kesik Minare’nin  külah takılarak, Antalya’nın simgesi olmaktan çıkarılmasına yönelik tepkiler dalga dalga yayılıyor.  Antalya Organize Sanayi Bölgesi (AOSB)Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar’dan ‘Kesik Minare’ ile ilgili düzenlenecek imza kampanyasına destek sözü geldi.

Antalya’nın önce kilise olarak inşa edilen, ardından camiye çevrilen, 1896'da da çıkan yangın sonrası kullanılmayan ve 'kesik minare' olarak anılan Şehzade Korkut Camii'nin külahı, geçtiğimiz ay yerine takılmıştı. Minare ile ilgili 123 yıl sonra alınan bu karar daha uygulanmadan ilk tepki ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege’den gelmişti. Ancak, bu sesi duyan olmadı ve külah sessiz sedasız yerine takıldı. Görüntülerin medyaya yansımasıyla tepkiler teker teker gelmeye başladı ve özellikle sosyal medyadan, ‘Kesik minaremizi geri istiyoruz’ sesleri yükselmeye başladı.

ALİ BAHAR; İMZA KAMPANYASI DEDİ

Antalya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar bugün Kesik Minare’nin geri gelmesi için imza kampanyasının ilk sinyalini verdi. Bahar, twitter hesabından şu mesajı paylaştı: “Antalyalıyım; kendini öyle hissedenler için diyorum ki: Kesik minaremizi geri verin: Açılacak imza kampanyasına tüm gücümüzle destek vereceğiz.”

İmza kampanyasını kimin düzenleyeceği atılan tweette belirtilmezken, en büyük tepki sinyalinin kültür, sanat ve turizm sektöründen değil de iş dünyasından gelmesi şaşırttı. Antalya'nın tarihi semti Kaleiçi'nde, Selçukluların fethi sonrası kiliseden camiye çevrilerek, Şehzade Korkut'un adının verildiği camide, 1896 yılında yangın çıktı. Kubbesi ve minaresinin ahşap külahı yanan cami, büyük hasar görmesi nedeniyle ibadete kapatıldı. Zaman içinde yenilenmemesi yüzünden camiye, halk arasında 'kesik minare' denilmeye başlandı. Daha önce 6 kez müdahale edilen, en ciddi restorasyonu 1974'te yapılan Şehzade Korkut Camii'nin yeniden ibadete açılması için 2017 yılının Nisan ayında restorasyon ihalesi yapıldı ve Temmuz ayında sözleşme imzalandı. Selçukluların Antalya'yı fethiyle 'fethin sembolü' olan, Osmanlı İmparatorluğu döneminde 2'nci Bayezid'in oğlu Şehzade Korkut'un Teke Sancak Beyliği'ne atanması ile onarılan caminin caminin 'kesik minare' olarak anılmasına neden olan minaresine, 123 yıl sonra ahşap külahı takıldı.(Haber Merkezi)

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Yorum Yap