Açlık sınırında yaşıyoruz

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, dört kişilik ailenin açlık sınırı ocak ayında yüzde 5 oranında artarak 2 bin 472 liraya kadar çıktı çıktığını, yoksulluk sınırının ise ocakta yüzde 1 oranında artarak 8 bin 767 lira oldu.

Açlık sınırında yaşıyoruz

Açlık sınırında yaşıyoruz

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Ar-Ge birimi KAMUAR’ın, dört kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için tüketmesi gereken gıda miktarlarını esas alarak belirlediği açlık sınırı ile gıdanın yanı sıra diğer ihtiyaçlarını da yoksunluk hissi duymadan karşılayabilmesi için yapması gereken gıda dışındaki harcamaları esas alarak hesapladığı yoksulluk sınırı araştırmasının geçen bu yıl ocak ayına ilişkin sonuçları açıklandı. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, açlık sınırının ocakta bir önceki aya göre 117 lira artarak 2 bin 472 lira olduğunu, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcamaların ise 32 liralık azalışla 6 bin 295 lira düzeyine indiğini söyledi.

YOKSULLUK SINIRI 8 BİN 767 TL

Balık, gıda ve gıda dışı ihtiyaçların insan onuruna yaraşır bir şekilde ve yoksunluk hissi çekilmeden karşılanabilmesi için gereken toplam harcama tutarını gösteren yoksulluk sınırının ise 85 liralık artışla 8 bin 767 liraya yükseldiğini kaydederek, “Ocakta açlık sınırı bir önceki aya göre yüzde 5, artarken gıda dışı harcamalarda yüzde 0,5 azalma, yoksulluk sınırında da yüzde 1 oranında artış yaşandı. Ocak 2019 sonu itibariyle son bir yılda ise açlık sınırı yüzde 29,6, mutfak dışı harcamalar yüzde 17,3, yoksulluk sınırı da yüzde 20,5 oranında artış gösterdi” dedi. Kubilay ELDEMİRCİ

 


Yorum Yap