Bu ne saygısızlık!

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, Konyaaltı ilçesinde birçok okulda 8’inci sınıf öğrencilerine, Atatürk karşıtı seçeneklerin olduğu bir anket yaptırılmasını yargıya taşıyacaklarını söyledi. Iltar, ankette “Başbakan devleti yönetirken din adamlarına danışmalıdır. Devlet işleyişini düzenleyen kanun ve kurallar dini kurallar olmalıdır. Laiklik ilkesi Türkiye Cumhuriyet’i Anayasası’ndan çıkarılmalıdır” gibi ifadeler yer aldığını kaydetti.

Bu ne saygısızlık!

Bu ne saygısızlık!

  

Konyaaltı ilçesinde birçok okulda 8’inci sınıf öğrencilerine, Atatürk karşıtı seçeneklerin olduğu bir anket yaptırılmasına Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Antalya Şube Başkanı Fatin Ilta büyük tepki gösterdi. 8’inci sınıf öğrencilerinin TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersine karşı ilgi ve tutumlarının değerlendirilmesine yönelik ankette, çocuklara, ‘katılıyorum’, ‘katılmıyorum’, ‘kararsızım’ gibi seçenekler sunuldu. Ankette, çocuklara, anne ve babaların eğitim durumu, not ortalamaları, internette tarih araştırması yapıp yapmadıkları, inkılap tarihi ile ilgili özel ders alıp almadıkları, ders kitabı dışında materyal kullanıp kullanmadıkları soruldu. Öğretmenlerinin tutumunu ve sevip sevmediklerini yanıtlamaları istendi.

 

ŞAŞIRTAN İFADELER

Anketin değerlendirme kısmında ise büyük tepki çeken şu maddeler yer aldı: “Başbakan devleti yönetirken din adamlarına danışmalıdır. Türk inkılabı şekilciliğe özenerek hazırlanmıştır. Günümüzde halifelik kurumuna ihtiyaç vardır. Cumhuriyet idaresi Türk insanının karakterine uygun değildir. Atatürk inkılapları batı medeniyetinin taklidinden ibarettir. Devlet işleyişini düzenleyen kanun ve kurallar dini kurallar olmalıdır. Laiklik ilkesi Türkiye Cumhuriyet’i Anayasası’ndan çıkarılmalıdır.”

 

KÖTÜ NİYETİN GÖSTERGESİ

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, ankette yer alan soruların kötü niyetin göstergesi olduğunu belirterek, “Ankete ‘izin verildi’ deniliyor. Araştırıyorum ortada izin yok. Ama yüzlerce öğrenci bu formu dolduruyor. Biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin birliğinin bütünlüğünün, Atatürk ilke ve devrimlerinin sonuna kadar savunucusuyuz. Bu değerlerin kesinlikle ve kesinlikle tartışılmasına izin vermeyeceğiz, verdirtmeyeceğiz. Bunu çok büyük bir saygısızlık olarak görüyoruz. Bu tarz belgeler devletin okullarına rahat rahat girebiliyorsa eğer bu öğrencilere her türlü istismar uygulanabilecektir” dedi.

 

BU ANKETE KİMLER İZİN VERDİ?

Bu ankete izin veren Antalya Valiliği, Konyaaltı Kaymakamlığı, Konyaaltı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve okul müdürlerine “ Bu anketin amacı nedir?” diye soran Iltar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sorular 16 yıldır iktidarda olan hükümetin, hepimiz tarafından tepkiyle karşılanan Cumhuriyet karşıtı söylemlerdir. Bu anketin kurumlarda, okullarda yapılmasına kimler izin vermiştir? Bir an önce açığa çıkarılmalıdır.” Kubilay ELDEMİRCİ

 

 

 

 

 

 


Yorum Yap