Avrupa’da 30’dan fazla medya kuruluşu, Google’ın reklam teknolojilerindeki hakim konumunu kötüye kullandığı iddiasıyla Google aleyhine dava açtı. Şirketler, Google’dan yaklaşık 2,1 milyar Avro tutarında tazminat talep ediyor.

Davanın Detayları

Avrupa merkezli hukuk büroları Geradin Partners ve Stek tarafından yapılan açıklamada, 17 ülkeden 30’dan fazla Avrupalı medya kuruluşunun Google’a karşı yasal işlem başlattığı bildirildi. Davanın Hollanda’nın Amsterdam Bölge Mahkemesi’nde açıldığı belirtildi.

Marmara Denizi'nde cansız beden bulundu! Kayıp mürettebata ait olabilir Marmara Denizi'nde cansız beden bulundu! Kayıp mürettebata ait olabilir

Google’ın reklam teknolojisi uygulamalarının rekabete aykırı olduğu iddia ediliyor. Bu iddialar doğrultusunda, şirketler yaklaşık 2,1 milyar Avro tutarında tazminat talebinde bulunuyor.

Rekabet İhlali İddiaları

Fransız rekabet kurumu, 2021’de Google’ın reklam teknolojisindeki hakim konumunu kötüye kullandığını tespit etmişti. Ayrıca, Avrupa Komisyonu da 2023 yılında aynı konuya ilişkin bir itiraz beyanı yayımlamıştı.

Açıklamada, “Google hakim konumunu kötüye kullanmasaydı, medya şirketleri reklamlardan önemli ölçüde daha yüksek gelir elde edecek ve reklam teknolojisi hizmetleri için daha düşük ücretler ödeyecekti” değerlendirmesi yer aldı.

Dava Açan Şirketler

Dava açan şirketler arasında Alman medya şirketi Axel Springer ve Norveç merkezli medya grubu Schibsted bulunuyor. Ayrıca Polonya, Finlandiya, Avusturya, Danimarka, Belçika, İsveç, İspanya, Portekiz, Çekya, İsviçre, Romanya, Bulgaristan, Slovakya, Macaristan, Hollanda ve Lüksemburg’tan medya kuruluşları da Google’a karşı dava açtı.

Kaynak: Haber Merkezi