Mayıs ayının ikinci Pazar günü “Anneler Günü” nü kutlayacağız. Bütün anneler bilir; Bebek doğduğunda o ilk bakış, ilk tanışma muhteşemdir. O an her anne için, dünyanın en güzel anıdır, hiç çıkmaz akıldan.

Hani bir şarkı var ya; “Kalbe dolan o ilk bakış / unutulmaz, unutulmaz…” diye. İşte bir annenin bebeği ile göz göze geldiği o an; göbek bağı kesilse de; Gönül bağının, sonsuza dek büyük bir sevgiyle, anne ve bebeğini sarıp sarmaladığı andır. Sonsuza dek sürecek tek sevgidir bu aslında.

“Koparılması mümkün olmayan tek bağ, anne ile evlat arasındaki bağdır.” Diyor Sokrates, yüzyıllar ötesinden…

Bir çocuk her ne yaparsa yapsın, kaç yaşına gelirse gelsin, annesinin gözünde, her zaman kıymetli, her zaman kusursuz olacaktır. Çünkü;

“Bir anne yüreği, dibinde her zaman af bulunan bir uçurumdur.” Diyor Honore De Balzac.

Bir annenin, hangi yaşta, hangi konumda olursa olsun, çocuğunu koruma kollama içgüdüsü hiç bitmez. En zayıf görünen bir kadın bile, çocuğunu korumak için olağanüstü bir güç sergiler. Çünkü bir tek anneler, kendi canından çok, yavrularını severler.

“Kadınlar zayıftır; ama analar kuvvetlidir.” Diyen Victor Hugo, muhtemelen annelerin, yavrularını koruma içgüdüsünü vurgulamak istemiştir bu sözleriyle…

Anneler, çocukların ilk öğretmenleridir. İyi bir anne, çocuğu hayata hazırlayan bir rehberdir. Öyle ki: Sonsuza dek iz bırakırlar.

“Bana okuduğum kitapların en güzelinin hangisi olduğunu sorarsanız, söyleyeyim annemdir. “Diyor Abraham Lincoln’ da…

Dünyadaki her ulus ve her kültürde; Anne_ çocuk arasındaki sevgi en güzel sözlerle anlatılır.

“Ana gibi yar olmaz, Bağdat gibi diyar olmaz.” Türk Atasözüdür mesela.

Bir İrlanda Atasözü de şöyle diyor bu konuda;

“Bir adam en çok sevgilisini, en iyi şekilde ailesini, en uzun da annesini sever.”

Anne ve evlat sevgisini dile getiren en anlamlı sözler Özdemir Asaf’a ait bence. O diyor ki;

“Ne Cennet’i merak ediyorum ne de Cehennemi…

Çünkü anneciğimi gülerken de gördüm, ağlarken de…”

Anneler gününüzü, bir anne olarak, şimdiden kutluyorum. Annesi olmaktan mutluluk ve gurur duyduğum oğluma da, iyi ki doğdun diyorum.