CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in gazeteci yazar Yılmaz Özdil’e; partinin bundan önceki başarısızlıklarını, “yazdığı bir köşe yazısından yola çıkarak” fatura etmesi ve “bu zihniyet partiye kaybettirdi” demesi, bana çok büyük bir haksızlık gibi geldi. Birincisi, Parti genel başkanları, eleştirilere açık olmalı ve gazetecileri hedef alacak, polemik yaratacak sözler söylememelidir! Çünkü siyaset tahammül ve nezaket gerektirir!

Üstelik geçmiş CHP yönetiminin hataları için özeleştiri bile yapmayan bir partide, bahaneler yaratmak, faturayı başkalarına kesmek, en azından bu parti seçmenlerinde de hayal kırıklığı yaratmıştır! Ayrıca eski genel başkanla yakından çalışan ve her konuda yanında olan yeni genel başkanın, parti için çok büyük bir değişiklik yaratmadığı da ortadadır! Yerel seçimlerdeki bu başarı; aslında başta İstanbul ve Ankara Belediye Başkanları olmak üzere, CHP’li belediyelerin başarısıdır! Değişimi onlar yaratmıştır! Gerçek budur.

Yerel seçimlerdeki başarıyı çabucak sahiplenmek kolay yoldur! Aslında parti genel başkanının değişmesi bu başarıyı getirmemiştir! Bu başarı kimin derseniz; CHP’li Belediye Başkanlarınındır! Onların insan odaklı politikalarla halkın dertlerine derman olmaya çalışması, insanlara bu pahalılıkta biraz nefes aldırması ile yerel yönetimlerde başarı sağlanmıştır!

Parti ideolojisini unutan, o ideolojiye gönül vermiş insanları uzaklaştıran, Mevlevi dergahı gibi, “kim olursan ol, gel.” Politikasıyla, her kesimi mutlu edebileceğini sanan anlayışla, yönetilmiş olan CHP’nin, bugüne kadar başarısız olması hiç de şaşırtıcı değildi zaten!

“Başarısızlığın formülü herkesi mutlu etmeye çalışmaktır.” diyen Herbert B. Swope haklıdır aslında.

“Başarısızlık için kırk milyon neden vardır da, bir tek özür yoktur! “ diyor Rudyard Kipling’ de…

O yüzden Yılmaz Özdil gibi çok sevilen bir gazeteci ve yazarı ve onun gibi düşünen büyük okuyucu kitlesini, bu güne kadar ki başarısızlığınızın nedeni ve mazereti gibi göstermekten vazgeçin bence!

Benjamin Franklin diyor ki:

“İyi mazeretler bulmayı başaranların, başka şeyler başarabildiği çok nadiren görülür.”

Eğer gerçekten başarılı olmak istiyorsanız; Ralph W. Emerson’nun dediği gibi yapın. O diyor ki:

“Başarısızlığınız ile soylu bir şekilde yüzleşin, o zaman başarıdan farkı kalmayacaktır.”