Birleşmiş Milletler tarafından yapılan dünya nüfus tahminleri, ülkelerin toplam doğurganlık hızlarını ortaya koydu. 2022 yılına ait verilere göre, dünyanın en fazla doğuran ülkesi Nijer oldu, ancak Türkiye kaçıncı sırada yer alıyor?

Nijer: Doğurganlık Şampiyonu

2022 yılında en yüksek toplam doğurganlık hızına sahip ülke Nijer oldu ve bu ülke 6,75 çocuk ile liderlik koltuğunu korudu.

Çad ve Somali İzledi

Nijer'i takip eden ülkeler arasında Çad ve Somali yer aldı. Çad, 6,22 çocuk ile ikinci sırada yer alırken, Somali 6,20 çocuk ile üçüncülüğü elde etti.

Doğurganlık Şampiyonu ve Şampiyoneleri

Toplam doğurganlık hızının en düşük olduğu ülke 0,87 çocuk ile Kore Cumhuriyeti oldu. Bu ülkeyi 1,04 çocuk ile Singapur ve 1,14 çocuk ile Andorra ve San Marino izledi. Dünya genelinde 2022 yılında toplam doğurganlık hızı ortalaması 2,31 çocuk olarak belirlendi.

Türkiye AB Listesinde 10. Sırada

Türkiye'nin toplam doğurganlık hızı 1,62 çocuk olarak kaydedildi. AB üyesi 27 ülke arasında ise 1,79 çocuk ile Fransa en yüksek doğurganlık hızına sahip ülke olarak öne çıktı.

En Düşük Doğurganlık Hızı Malta'da

Toplam doğurganlık hızının en düşük olduğu ülke 1,20 çocuk ile Malta oldu. Bu ülkeyi 1,29 çocuk ile İspanya ve İtalya, 1,31 çocuk ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi izledi.

Kaynak: Kamer Durdu