Çocukların havuz kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken önemli hususlar olduğunu belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Eroğlu, ebeveynlere önemli uyarılarda bulundu. Eroğlu, 'Ebeveynler olarak çocukların yaşına göre havuz kullanımı önerilerine ve hijyen kurallarına dikkat etmeli, havuz temizliğinin titizlikle yapıldığından ve güvenlik önlemlerinin standartlara uygun olduğundan emin olmalıyız' dedi.

6 aydan küçük çocuklara güneş koruyucu sürülmeli mi? 6 aydan küçük çocuklara güneş koruyucu sürülmeli mi?

Yaz Aylarında Havuz Kullanımı

Medical Park Adana Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Eroğlu, yaz aylarında çocukların havuz kullanımı hakkında açıklamalarda bulundu. Eroğlu, çoğu çocuğun suya girmeyi sevdiğini ve bu durumun her yaştan insan için keyifli bir etkinlik olduğunu ifade ederek, 'Çocuğunuzun yüzmeyi bilmeden büyümesini ya da sudan korkmasını istemezsiniz. Yüzme, çocukların stres seviyesini düşürme, anksiyete ve depresyonu azaltma, uyku düzenini ve kalp sağlığını iyileştirme, kan basıncını düşürme, akciğer kapasitesi ve kemik gücünü artırma gibi birçok faydasıyla diğer etkinlikler ve spor faaliyetlerine göre daha avantajlıdır' şeklinde konuştu.

Bebeklerin Havuz Kullanımı

Eroğlu, 'İlk 6 ay bebeklerin denize veya havuza girmesini önermiyoruz' diyerek, bağışıklık sistemlerinin henüz gelişmediği, vücut ısı kontrolünün sağlanamadığı ve nörolojik gelişimlerin yetersiz olabileceği nedenlerle yaşamın ilk 6 ayında bebeklerin denize veya havuza sokulmasının önerilmediğini belirtti. 'İkinci aydan sonra suya alışması amacıyla sıcak ve durgun denizde ebeveynin kucağında birkaç dakika sokulabilir. Yüzme derslerine ise 4 yaşından sonra başlanması önerilmektedir' dedi.

Yüzme Aktivitesini Eğlenceli Hale Getirin

Herkesin suyun içinde olmayı sevmediğini belirten Eroğlu, 'Kötü bir deneyim, yüzme korkusu geliştirmek için yeterlidir. Bu yüzden ebeveynler olarak acele etmeden, sabırlı davranarak yüzmeyi eğlenceli hale getirmeliyiz. Yetişkinler olarak bizler de sudan korkabiliriz. Çocuğumuza örnek olabilmek ve havuzda mutlu olmadığımızı onların hissetmemesi için sakin ve rahat olmalı ya da çocuğumuzun yüzmeyi bilen biriyle yüzmesine izin vermeliyiz' ifadelerini kullandı.

Güvenlik ve Gözetim 

Eroğlu, çocuklarınızı yüzmeye götürmek için daha fazla zaman ayırmanın önemine dikkat çekerek, 'Ailelerin sorması gereken en önemli şeylerden biri, yetişkin ve çocuk gözetim politikalarıdır. Çocuklarınızı her zaman gözünüzün önünde tutun ve yüzme bilmeyen çocuklar için kolluk veya yüzme yeleği gibi uygun güvenlik ekipmanlarını kullanın. Her havuzun kurallarına uyun ve çocuklarınıza da bu kurallara uymaları, suyun çevresinde dikkatli olmaları ve suya girmeden önce izin istemeleri gerektiğini öğretin' dedi.

Havuz Temizliği ve Hijyen

Eroğlu, herkesin temiz bir havuzda yüzmek istediğine dikkat çekerek, 'Ancak tüm havuzlar aynı standartlara sahip değildir. Eğer havuzun dibini net bir şekilde göremiyor, su bulanık veya kirli görünüyorsa; ayaklarınızın altında kaygan bir zemin hissediyorsanız, yeterli hijyenin sağlanmadığını öngörüp o yüzme havuzunu tercih etmemelisiniz' açıklamasında bulundu.

Havuz Suyunun Kontrolü

Eroğlu, havuz temizliğinin öneminden bahsederek, 'Bazen mikroplar yüzme havuzlarında yayılabilir, ancak riskleri gerçekçi bir şekilde değerlendirmek ve hijyeni en üst düzeye çıkarmak önemlidir. Havuz suyunun pH ve klor düzeyleri düzenli olarak kontrol edilmelidir. Havuz çevresi düzenli olarak temizlenmeli ve kaygan yüzeyler önlenmelidir. Havuzda kullanılan oyuncaklar ve ekipmanlar temiz tutulmalıdır. Bu tarz önlemler yeterli alınmadığında, hijyene dikkat edilmediğinde havuz ile ilişkili bazı enfeksiyonlar sıklıkla çocuklarda görülebilmektedir. Bunlar arasında ishal ve gastrointestinal enfeksiyonlar, kulak enfeksiyonları (yüzücü kulağı), göz enfeksiyonları (konjonktivit), cilt enfeksiyonları ile yaralar ve yaralanmaların neden olduğu enfeksiyonlar yer almaktadır' dedi.

Çocuklarla Birlikte Yüzülmeli

Eroğlu, yüzme konusunda çocukların teşvik edilmesi gerektiğini belirterek, 'Yaz aylarında birlikte yüzme konusunda çocuklarımızı teşvik edelim ve ebeveynler olarak onlara örnek olalım. Çocuklarımızı havuz kenarında sürekli gözetim altında tutup, havuz çevresinde kaymayı önleyici önlemler alalım ve havuz kuralları konusunda onları eğitelim. Havuz kullanımı sonrası çocukların vücutlarında herhangi bir değişiklik veya rahatsızlık gözlemlendiğinde bir sağlık profesyoneline danışıp, çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde spor ve eğlenceli etkinliklere devam etmesi hususunda onlara destek olalım' diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

Antalya’da Sıcaklardan Bunalan Çocuklar Süs Havuzlarında Tehlikeye Atladı Antalya’da Sıcaklardan Bunalan Çocuklar Süs Havuzlarında Tehlikeye Atladı

Kaynak: İHA