Medical Park Antalya Hastane Kompleksi'nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Erkan Davarcı, Kurban Bayramı öncesinde 'Orf' hastalığıyla ilgili uyarılarda bulundu. Dr. Davarcı, hayvancılıkla uğraşanlar ve etle uzun süre çalışacak olanların bu hastalıktan korunmaları gerektiğini vurguladı.

Maseter botoks tedavisi yüzleri güldürüyor Maseter botoks tedavisi yüzleri güldürüyor

Hayvandan insana bulaşabilen bir hastalık

Uzman Dr. Davarcı, küçükbaş hayvanlarla temasın ardından özellikle kasaplarda veya uzun süre etle çalışan kişilerde ellerde su toplaması ve nodül şeklinde lezyonlar oluştuğunu belirtti. 'Orf hastalığı hayvandan insana bulaşabilir. Belirtiler temasın ardından bir hafta içinde ortaya çıkar. Başlangıçta sivilce benzeri lezyonlar oluşur, sonra içi sıvı dolu kabarcıklara ve sert nodüllere dönüşebilir. Bu lezyonlar kişiden kişiye bulaşmaz ancak ete temasla bulaşabilir" şeklinde konuştu.

Hayvanlarla temas eden bıçaklar enfeksiyon riski taşır

Özellikle hayvan kesiminde kullanılan bıçakların deriye temasıyla, ufak sıyrıklar olmasa bile virüsün insanlara bulaşabileceğini vurgulayan Uzm. Dr. Davarcı, "Orf hastalığının genellikle kalıcı zararı yoktur. Tedavi edilmeden de 6-7 hafta içinde iyileşebilir. Ancak doğru teşhis ve yara bakımı önemlidir. Bu süreç hastanın iyileşmesi için kritik" dedi.

Önemli bir sağlık sorunu olarak göz ardı edilmemeli

Lezyonların bakteriyel enfeksiyonlardan korunmak için önlemler alınması gerektiğini vurgulayan Uzm. Dr. Davarcı, 'Her bayramda çok sayıda insan bu şikayetle başvuruyor. Orf hastalığı genellikle halk tarafından bilinmiyor ve ciddiye alınmıyor. Belirtiler görüldüğünde mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı' ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA