Elektrik üretimi martta yüzde 3,3 arttı Elektrik üretimi martta yüzde 3,3 arttı

Adana, Türkiye'nin en önemli karpuz üretim merkezlerinden biri olarak öne çıkıyor. Bu yıl, Adana'da tescilli turfanda karpuz hasadı başladı. Deniz kıyısındaki Karataş ilçesi Kapı Mahallesi'nde başlayan hasat, Adana'nın karpuz üretim potansiyelini bir kez daha gözler önüne serdi.

Adana'da yaklaşık 105 bin dekarlık bir alanda ekilen karpuz için bu yıl 700 bin tonluk bir verim bekleniyor. Ülke genelinde üretilen 4 milyon ton karpuzun yüzde 25'ini karşılayan Adana, karpuz üretimindeki önemli bir aktör konumunda.

A W200734 02 Result

Fiyatlar ve İhracat Durumu

Adana'da tarlada kilosu 11-12 liradan satılan karpuzlar, iç piyasada olduğu gibi Romanya, Bulgaristan, Yunanistan ve Rusya gibi ülkelere de ihraç ediliyor. Bu da Adana'nın sadece Türkiye içinde değil, uluslararası arenada da karpuz ticaretinde önemli bir rol oynadığını gösteriyor.

A W200734 03 Result

Çiftçilerin Beklentileri

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, karpuz hasat süreci hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Doğan, çiftçilerin maliyetlerinin göz önünde bulundurulması gerektiğini belirterek, karpuz fiyatlarının olgunlaşma dönemlerine bağlı olarak şekillendiğini ifade etti.

A W200734 10 Result

Ham Karpuzların Kontrolü ve Kalite Garantisi

Hasat öncesinde ham karpuzların kontrolünün önemine vurgu yapan Doğan, çiftçilerin karpuzun olgunlaşma sürecine dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı. Bu sayede, Adana karpuzlarının ünlü tadı, rengi ve aromasıyla pazarda güvenilir bir konumda kalması sağlanmış olacak.

Adana'da kadın sürücüye dehşeti yaşatmıştı! Trafik magandası tutuklandı Adana'da kadın sürücüye dehşeti yaşatmıştı! Trafik magandası tutuklandı

A W200734 08 Result

Kaynak: İHA