Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan son Genel Tebliğ, Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu Genel Tebliği, Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği, Harçlar Kanunu Genel Tebliği ve Gelir Vergisi Genel Tebliği, Resmi Gazete'nin dünkü (30 Aralık) mükerrer sayısında yer alarak resmi olarak yürürlüğe girdi.

Söz konusu tebliğ ile birlikte, geçerli olan vergi düzenlemelerinde önemli değişikliklere gidilmiştir. Özellikle, günlük 110 lira olan yemek parası istisna tutarı, 2024 yılı için 170 liraya, aynı şekilde 56 lira olan yol parası istisna tutarı da 88 liraya yükseltilmiştir. Bu düzenlemeyle birlikte, aylık 4 bin 420 lira yemek parası ve 2 bin 888 lira yol parası ödemeleri, vergiden istisna olarak kabul edilerek çalışanlara ödenebilecektir.

Gelir Vergisi Kanunu'na göre işverenler, çalışanlarına günlük yemek bedeli tutarında yemek desteği sağladıklarında, devlet bu ödemeyi Gelir Vergisi, Damga Vergisi, SGK İşveren Hissesi, SGK İşçi Priminden istisna kapsamına almaktadır.

3 hisseye 1 ay işlem yasaklandı 3 hisseye 1 ay işlem yasaklandı

Ayrıca, Gelir vergisinden istisna tutulan günlük yemek ücreti her yıl yeniden belirlenmektedir. Bu düzenleme, işverenler ve çalışanlar arasındaki mali yükü dengelerken, vergi avantajları sağlayarak işyeri motivasyonunu olumlu yönde etkilemektedir.

Kaynak: Haber Merkezi