Kırgızistan Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi'nden yapılan açıklamada, Kırgızistan-Özbekistan sınırında yasa dışı göç ve yük taşımacılığını önlemeye yönelik bir operasyon gerçekleştirildiği belirtildi. Operasyon sonucunda, Kırgızistan'ın Calal-Abad bölgesine bağlı Suzak ilçesinde bulunan Bek-Abad köyündeki bir evde şaşırtıcı bir keşif yapıldı: iki ülkeyi birbirine bağlayan 130 metre uzunluğunda bir gizli tünel tespit edildi.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, gizli tünelin derinliğinin 15 metre, uzunluğunun ise 130 metre olduğu belirtildi. Tünelin Kırgızistan devlet sınırına kadar olan bölümünün 50 metre olduğu ve yüksekliğinin ise 1 metre 70 santimetre olduğu tespit edildi. Bu tünelin, yasa dışı göç ve yük taşımacılığına hizmet ettiği iddia edilen 38 yaşındaki ev sahibi E.A. isimli şahıs tarafından organize edildiği bildirildi.

130 Metrelik Gizli Tünel Bulundu2

Ünlü Tasarımcıya Timsah Derisi Kaçakçılığı Nedeniyle 18 Ay Hapis Cezası Ünlü Tasarımcıya Timsah Derisi Kaçakçılığı Nedeniyle 18 Ay Hapis Cezası

Operasyonun Devamı Ne Olacak?

Olayla bağlantılı olduğu düşünülen kişilerin tespit edilmesi ve tüneli kullanarak sınırdan yasa dışı geçiş yapan şahıslar ile yasa dışı malların takibi için çalışmaların devam ettiği ifade edildi. Kırgızistan'ın güneyindeki Calal-Abad, Oş ve Batken bölgelerinin Özbekistan ile ortak sınıra sahip olması ve bu bölgelerdeki köylerin birbirine yakınlığı nedeniyle zaman zaman gizli tünellerin bulunduğu belirtiliyor.

130 Metrelik Gizli Tünel Bulundu5

130 Metrelik Gizli Tünel Bulundu4

Kaynak: İHA