Rusya'nın en üst düzey güvenlik yetkilileri, Moskova'daki konser salonu saldırısında Batı ve Ukrayna'nın da sorumluluğunu üstlendi.

Federal Güvenlik Servisi (FSB) Direktörü Aleksandr Bortnikov, Rusya devlet medyasına yaptığı açıklamada, Moskova'daki saldırının ardında kimin olduğunun net olmadığını belirtti. Ancak, saldırganların Ukrayna'ya varmaları halinde "kahramanlar gibi karşılanacaklarını" ifade etti. Rusya, dört şüphelinin Ukrayna sınırına doğru ilerlerken yakalandığını iddia etmişti.

Avustralya'daki İkinci Bıçaklı Saldırı! Kilisede Piskoposa Saldırı! Avustralya'daki İkinci Bıçaklı Saldırı! Kilisede Piskoposa Saldırı!

Batılı Özel Servisler ve Ukrayna İle Bağlantı İddiası

Bortnikov, saldırının radikal İslamcılar tarafından planlandığı ve Batılı özel servislerin bunu kolaylaştırdığına inandıklarını dile getirdi. Ayrıca, Ukrayna özel servisinin de bu plana doğrudan dahil olduğunu öne sürdü.

Rusya Güvenlik Konseyi Başkanı Nikolay Patruşev, Telegram üzerinden yaptığı paylaşımda, benzer bir tutum sergileyerek "Tabii ki Ukrayna'ydı" ifadesini kullandı.

Yanıt: "Yalan Yaymak"

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin danışmanı Mikaylo Podolyak, Bortnikov ve Patruşev'i "yalan yaymakla" suçladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, pazartesi akşamı yaptığı açıklamada, saldırının arkasında radikal İslamcıların olduğunu belirtirken, Ukrayna'nın da bir şekilde saldırıda parmağı olabileceğini ve Washington'un bunu gizlemeye çalışabileceğini öne sürdü.

Saldırı ve Sonrası

Cuma günü kamuflaj giymiş silahlı saldırganlar, Moskova'nın Krasnogorsk banliyösünde bulunan Crocus Belediye Binası'na girerek konser salonundakilere ateş açtı ve binayı yaktı. Saldırıda en az 137 kişi hayatını kaybetti. Gözaltına alınan 11 şüpheliden dördü, pazar günü tutuklandı.

Saldırıyı IŞ*D Üstlendi

Radikal İslamcı ter*r örgütü IŞİD, saldırıyı üstlendi. IŞİD'in haber ajansı Amaq, pazar günü saldırı sırasında çekilmiş görüntüler paylaştı.

Kaynak: Haber Merkezi