ABD'li aktivist Jose Vega'nın internet yayınında konuşan ünlü yönetmen ve senarist Oliver Stone, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ni abluka altına alarak gerçekleştirdiği saldırıları değerlendirdi. Stone, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun "delirdiğini" belirterek, ABD'nin İsrail'e koşulsuz desteğini eleştirdi.

İsrail'in "yasa dışı şekilde nükleer bombaya sahip" olduğunu ve bu durumun pek çok kişi tarafından fark edilmediğini savunan Stone, İsrail'in zenginleştirilmiş uranyum konusundaki taleplerini eleştirdi. Stone, "Onlar, zenginleştirilmiş uranyuma sahip olmak istiyor. İlgilendikleri şey tamamen bu. Bomba yapmayı istiyorlar, böylece İran'ı patlatacaklar." ifadesini kullandı.

Hakan Fidan G20 toplantısında açıklamalarda bulundu Hakan Fidan G20 toplantısında açıklamalarda bulundu

Netanyahu ile tanışıklığı olduğunu aktaran Stone, Netanyahu'nun giderek kötüleştiğini ve "tamamen delirdiğini" düşündüğünü belirtti. Gazze'deki saldırıları "intikam olarak meşrulaştırdığını" iddia etti ve "Hayatımda böyle bir katliam görmedim." dedi.

Stone, Filistin siyasetine ve Gazze'deki duruma ilişkin eleştirilerini sürdürerek, İsrail'in Filistinlilere uyguladığı politikaları anlamakta güçlük çektiğini belirtti. Ayrıca, ABD'nin İsrail'e sağladığı tam destek konusunda da eleştirilerde bulunan Stone, "İsrail'i sürekli olarak destekleyemeyiz." diyerek, ABD'nin İsrail ile olan ilişkilerini kesmesi gerektiğini savundu.

Kaynak: Haber Merkezi